• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

بازدید دکتر کافی و هیأت همراه از دانشگاههای عراق / گزارش تصویری

   |  شنبه 2 خرداد 1394

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دكتر محمد كافی، رئیس دانشگاه فردوسی مشهد، در سفری پنج روزه به عراق، از 27 تا 31 اردیبهشت، ضمن دیدار با وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق و معاونان ایشان، با برخی دانشگاه‌های مهم این کشور تفاهم‌نامه‌ی همكاری امضا كرد. دکتر کافی در دیدار با دکتر شهرستانی، وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق به اهتمام ویژه دانشگاه فردوسی مشهد برای توسعه روابط با دانشگاه‌های عراق اشاره کرد و نشانه آن را امضای تفاهم نامه همکاری با سه دانشگاه مهم عراق و پذیرا بودن بیشترین تعداد دانشجویان عراقی در بین دانشگاههای ایرانی دانست. وی با بیان فراهم آوردن زیر ساخت‌های بین المللی شدن دانشگاه فردوسی مشهد به حضور بیش از 1000 دانشجوی خارجی از حدود 40 کشور جهان در این دانشگاه اشاره و جایگاه منطقه‌ای و بین المللی دانشگاه فردوسی را رو به رشد معرفی کرد....

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد اشتراكات فرهنگی میان شهرهای مذهبی عراق با شهر مشهد را از جهات مختلف فراوان دانست و وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، سطح علمی بالای اساتید دانشگاه، پروازهای متعدّد روزانه و مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه را از جمله دلایل اقبال دانشجویان عراقی به دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد.

در این دیدار وزیر آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق نیز ضمن قدردانی از حضور رئیس دانشگاه فردوسی مشهد و هیأت همراه در عراق، دانشگاه فردوسی را یكی از دانشگاه های برتر ایران و منطقه نامید و اظهار کرد دانشگاه فردوسی جزو نخستین گزینه‌های انتخاب دانشجویان عراقی است.

وی با ابراز امیدواری از اینکه بخش‌های مختلف تفاهم‌نامه‌های امضا شده هر چه زودتر اجرایی شود، از اهتمام دانشگاه فردوسی مشهد در توسعه‌ی روابط علمی با دانشگاه‌هایی همچون كوفه و كربلا تشكر كرد.

همچنین دكتر كافی در دیدار با دكتر غسان حمید عبدالحمید، معاون پژوهش و توسعه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی با اشاره به برنامه‌ی دانشگاه فردوسی مشهد برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم و دانشگاه كارآفرین، اظهار کرد: دانشگاه فردوسی آمادگی لازم را برای انتقال تجربیات و برنامه‌های علمی ـ پژوهشی به دانشگاه‌های عراق دارد.

دكتر غسان نیز ضمن تشكر از دانشگاه فردوسی در برگزاری کارگاه های علمی برای اساتید دانشگاه‌های عراق در بخش‌های مهندسی و كشاورزی، ابراز امیدواری كرد با ارتباط بیشتر دانشگاه فردوسی با دانشگاههای عراق، تعداد بیش‌تری از دانشگاه‌های عراق بتوانند از دستاوردهای دانشگاه فردوسی مشهد بهره‌مند شوند.

دیدار با دكتر هادی صلاح الفتلاوی، مدیر کل بورس و امور فرهنگی وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی عراق برنامه‌ی دیگر هیأت دانشگاه فردوسی مشهد بود.

دكتر فتلاوی وجود مشكلات مالی برای دولت عراق در سال جاری را از دلایل محدود کردن دانشجویان بورس دانست و در عین حال تأكید كرد، نام دانشگاه فردوسی مشهد در طی چند روز آینده به عنوان یكی از چهار دانشگاه معتبر ایرانی در پایگاه وزارت آموزش عالی و تحقیقات علمی برای دانشجویان بورسیه‌ی عراقی درج خواهد شد.

امضای تفاهم‌نامه با دانشگاه‌های كوفه، كربلا و اسلامی عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان بود که بر اساس این تفاهم‌نامه‌ها دانشگاه فردوسی مشهد تسهیلات ویژه‌ای به دانشجویان این دانشگاه‌ها برای ادامه تحصیل در دانشگاه فردوسی اختصاص خواهد داد و زمینه‌ی تأسیس شعبه‌ای از مركز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه فردوسی مشهد و اعزام استاد زبان فارسی به آن دانشگاه‌ها را فراهم خواهد كرد.

برگزاری كارگاه‌های آموزشی برای استادان دانشگاه‌های عراق، برگزاری همایش‌ها و پژوهش‌های مشترك، تبادل استاد و دانشجو، حمایت از كرسی یونسكو در بخش الهیات در دانشگاه كوفه از دیگر توافقات این تفاهم‌نامه‌ها بود.

همچنین هیأت دانشگاه فردوسی مشهد از دانشگاه‌های بغداد، المستنصریه و اسلامی عتبات عباسی و برخی از دانشكده‌های آن بازدید كردند.

زیارت عتبات مقدّسه، بازدید از كتابخانه‌ی خطی كاشف الغطاء، دیدار با سفیر ایران در عراق، دیدار با رایزن فرهنگی ایران در بغداد و مصاحبه با شبكه‌ی تلویزیونی الجامعة كشور عراق از دیگر برنامه‌های دكتر كافی و هیأت همراه ایشان در عراق بود.

لازم به ذکر است دکتر عابدین واحدیان، مدیر همکاری های علمی و بین المللی، دکتر غلامرضا رئیسیان رئیس دانشکده الهیات و معارف اسلامی و دکتر احسان قبول رئیس‌ مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دانشگاه، دکتر کافی را در این سفر همراهی کردند.

11705
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com