اندیشکده بین المللی فرهیخت
رصدگاه توسعه روابط خارجی مشهد
درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی مشهد
www.farhikhtt.ir

برترین های دیپلماسی در شاخص فرهیخت:

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»

حسن برنامه ریزی و تدبیر جناب آقای مهندس غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در جهت دعوت و هماهنگی دیدار رئیس اتحادیه اتاق های بازرگانی عراق و رئیس اتاق بازرگانی بغداد با استاندار خراسان رضوی و فعالان اقتصادی استان، قابل تقدیر است. لذا به سهم خود از:

مهندس شافعی و اتاق بازرگانی کشور

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش، پژوهش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

حجم و گستره ی فعالیت های بین المللی و خارجی دانشگاه فردوسی مشهد به اندازه ای است که اگر بگوییم روزی دست کم دو سه خبر از برپایی یک رویداد بین المللی یا توسعه ی روابط خارجی فقط از این دانشگاه داریم، گزاف نگفته ایم؛ اقدامات ارزشمندی که ما را به تکریم و تعظیم وا می دارد. لذا به سهم خود از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا» و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

اگر متولیان فرهنگی استان خاصه به بهانه رویداد مشهد2017، این همه بر طبل «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نمی کوبیدند و اگر سکاندار جدید، یک چهره ی دانشگاهی نبود، آن هنگام، ما نیز این قدر نگران بی تحرکی و بلاتکلیفی این حوزه نبودیم!آقای مدیرکل: 111 روز گذشت! چرا هیچ خبری نیست!

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری با اولویت تکریم «زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

هرچند هنوز از مصاحبه های غیرآینده پژوهانه ی قائم مقام گردشگری استان (کلی گویی در اشباع سرمایه گذاری ها در زیرساخت های اقامتی) گلایه مندیم، اما از زمان انتصاب جناب آقای ابوالفضل مکرمی فر واقعاً حوزه ی مناسبات بین المللی شهر در این عرصه، تحولی جدی و جدیدی را آغاز کرده است. لذا به سهم خود از :

اداره کل گردشگری خراسان رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

فراموشی «عدالت علوی» به بهانه ی رشد «دلار ربوی» در «بیمارستان رضوی»

نقدی بر یک خبر به قلم «عبدالرضا زرگری» | هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم موسوم به FATF، متأسفانه به حاشیه رانده شد و از خاطر و اذهان رفت! آن خبر کوتاه به نقل از «مدیرعامل بیمارستان فوق تخصصی رضوی» این بود: «تعرفه ی بیماران گردشگر سلامت در مراجعه به بیمارستان رضوی با «دلار» و برای بیماران داخلی با «ارز ثانوی» محاسبه می شود که به نفع کشور باشد!»... | دوشنبه 16 مهر 1397

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون: موازی‌کاری‌ها رشد دوغارون را مختل کرده/ ۳۰ درصد صادرات ایران از مرز دوغارون انجام می‌شود

   |  سه شنبه 1 دی 1394
align=bottom

ناصرالدین گرامی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد صادرات کشور از طریق مرز دوغارون انجام می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، مناطق ویژه اقتصادی در خراسان‌رضوی که از مزیت‌های زیادی از جمله وجود مرزهای مشترک بهره‌مند هستند، می‌توانند بازدهی اقتصادی بالایی داشته و برای اقتصاد استان سودآور باشند. همچنین وجود مرزهای قدیمی از جمله مرز دوغارون در خراسان‌رضوی که از نقاط استراتژیک کشور محسوب می‌شود، می‎تواند تقش بسیار مهمی برای اثرگذاری بیشتر مناطق ویژه و آزاد اقتصادی داشته باشند در این راستا گفت‌وگویی با ناصرالدین گرامی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون داشته‌ایم که مشروح آن را در زیر می‌خوانید. مهم‌ترین محور‌ها و مشروح گفت‌وگوی تسنیم با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به شرح زیر است: 30 درصد صادرات کل کشور از طریق مرز دوغارون انجام می‌شود. / در شش ماهه نخست امسال 115 میلیون دلار ارزش افزوده از صادرات در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تولید شده است. / مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میلگرد و سوخت عمده‌ترین محصولات صادراتی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بوده‌اند. / سایت صنعتی دوغارون در فاز دوم توسعه آن به مساحت 1500 هکتار با اولویت تولیدات مورد نیاز برای بازار افغانستان در نظر گرفته شده است./ 45 درصد سهام منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مربوط به 6 شرکت تعاونی متعلق به مردم تایباد و باخزر است. / بین 50 تا 60‌میلیارد تومان سرمایه‌گذاری اولیه برای تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون انجام شده است. /موازی کاری 16 دستگاه اجرایی روند رشد منطقه ویژه دوغارون را کند کرده است. / ایجاد منطقه آزاد دوغارون می‌تواند امکان استفاده از طرفیت‌های آن را فراهم آورد./ 300 میلیون یورو سرمایه‌گذاری برای تأسیس نیروگاه بادی در منطقه اقتصادی دوغارون تعریف شده است.

تسنیم: به‌عنوان نخستین پرسش توضیحاتی در مورد فعالیت‌های منطقه ویژه اقتصادی دوغارون بفرمایید و مزیت‌هایی که این منطقه اقتصادی نسبت به سایر مناطق را ذکر کنید.

گرامی: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای استفاده مطلوب از ظرفیت‌های اقتصادی و براساس مزیت‌های موجود در کشور طراحی شده‌اند و اساساً اهدافی از قبیل پردازش کالا برای صادرات، ارتقاء دانش فنی، توانمندسازی منابع انسانی، تأمین نیازهای انسانی و اشتغالزایی را دنبال می‌کند به‌طور معمول آنچه در مناطق آزاد قرار است اتفاق بیفتد، بهبود فضای کسب کار است که در پایلوت مناطق ویژه اقتصادی تسریع و بهبود خدمات‌رسانی نسبت به سرزمین اصلی برای فعالان حوزه اقتصادی دنبال می‌شود.

این مهم از طریق کوتاه کردن مسیرهای اقتصادی، تسریع خدمات اداری، ایجاد پنجره‌های واحد و انجام حمایت‌هایی که قانون برایشان پیش بینی کرده است به اجرا در می‌آید.

در مناطق ویژه اقتصادی مرزی مأموریت اصلی تقویت ارتباطات با کشور همجوار است که بر این اساس برای دوغارون توسعه تعاملات با افغانستان در دستور کار قرار گرفته و با توجه به اینکه این منطقه در صفر مرزی واقع شده و معبر آن یکی از قدیمی‌ترین معابر گمرکی است که بیش از 100 سال قدمت تاریخی داشته و در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و به نوعی محور و کریدور بین‌المللی قانونی کشور است.

از طرفی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با ولایت هرات که عمده‌ترین ولایت اقتصادی افغانستان محسوب می‌شود همجوار بودن این مجاورت به تقویت ارتباطات بین دو کشور کمک زیادی کرده است.

هم‌اکنون 30درصد صادرات کل کشور از طریق مرز دوغارون انجام می‌شود که یک سوم از آن از منطقه ویژه اقتصادی صورت می‌گیرد براساس آمار در شش ماهه نخست سال جاری 115 میلیون دلار ارزش افزوده از صادرات در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تولید شده که 10 قلم کالایی که بیشترین حجم را در این حوزه داشته‌اند عمدتا مصالح ساختمانی، مواد غذایی، میلگرد و سوخت بوده‌اند.

تأکید بر راهبرد توسعه مبتنی بر ترانزیت کالا از مسیر شرق کشور که توسعه این محور را به همراه دارد، منطقه ویژه دوغارون را مکمل فعالیت مناطق آزاد چابهار و سیستان کرده و هم اکنون مسیر کاملا امنی از آب‌های گرم خلیج فارس به کشور افغانستان به عنوان یک معبر مهم قانونی و رسمی از دوغارون ایجاد شده است.

اهداف کلان ما در این حوزه دستیابی به تعادل ملی و منطقه‌ای در امور اقتصادی است که از طریق تقویت ارتباطات زمینه‌های آن فراهم می‌شود.

اقداماتی که در این منطقه انجام شده و مزیت‌هایی را نسبت به سایر مناطق به وجود آورده شامل برخورداری از قوانین مسلط بر مناطق ویژه اقتصادی، معافیت‌های گمرکی برای ورود ماشین آلات و مواد اولیه در منطقه، استقرار گمرک مستقل و تسریع این خدمات، معافیت مالیاتی اعمال شده در این بخش و چند مزیت دیگر می‌شود که سبب تمایز مناطق ویژه مرزی دوغارون در کشور می‌شود.

خدمات قانونی که برای مناطق ویژه در نظر گرفته شده عبارت از تسهیلات قانونی پیش بینی شده در تصویب نامه کمیسیون اصل 138 قانون اساسی است که شامل پوشش 100 درصد بیمه ریسک سیاسی توسط دولت برای سرمایه گذاری در مناطق مرزی، پرداخت 50 درصد سود تسهیلات بانکی و معافیت 10 ساله مالیاتی که می‌تواند به فعالان اقتصادی کمک دهنده باشد.

تسنیم: همکاری منطقه ویژه اقتصادی دوغارون با ستاد گمرکات خراسان رضوی برای تسهیل امور مربوط به این حوزه به چه صورت بوده است؟ آیا به نظر شما این روندسیر سعودی داشته یا نزولی؟

گرامی: گمرک دوغارون قدمتی بیش از 100سال داشته و مستقل از منطقه ویژه در حال انجام کار صادرات و واردات است و با تعامل بسیار خوبی که با ناظر گمرکات خراسان رضوی و مدیرکل گمرک دوغارون برقرار شده می‌توان گفت که این نهاد بیشترین همکاری را در بین دستگاه‌های اجرایی با منطقه ویژه اقتصادی داشته و تلاشی بسیار جدی در ایجاد رویه‌های گمرکی انجام شده؛ به نحوی که در سال گذشته رویه‌های صادراتی در دوغارون وجود نداشته اما امسال ایجاد شده است.

همچنین رویه ترانزیت با همکاری نهادها در منطقه جاری شده و واردات نیز در دستور کار قرار گرفته اما چون بخش واردات از افغانستان به ایران سهم کمتری دارد جایگاه زیادی نداشته و عمده فعالیت ما هم به دلیل رسالت تعریف شده در تقویت صادرات و بهبود زیرساخت‌های مربوط به آن در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون فراهم شده است.

تسنیم: موضوعاتی مبنی بر استقرار شهرک صنعتی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مطرح شده بود پیشرفت این مسئله به چه حد رسیده است؟

گرامی: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در مساحت 8700 هکتاری مصوبه دولت را گرفته و طرح جامع آن پیش‌بینی شده است در سطح مدیران استانی همه گونه همکاری برای توسعه این منطقه انجام می‌شود اما مشکلاتی در بدنه دستگاه‌های اجرایی وجود دارد. به عبارت دیگر بخشی که سبب از بین رفتن سرعت در انجام امور می‌شود بروکراسی‌های زائدی است که عمدتاً به علت نبود شناخت کارشناسان و نیروهای اجرایی است که شناخت دقیقی از کارکرد منطقه ویژه اقتصادی ندارند.

بخش خصوصی متولی اداره منطقه ویژه اقتصادی دوغارون است لذا تصور می‌شود که عواید و درآمدهای آن ممکن است مختص به بخش خوصی شده و این موضوع در روند پیشرفت برخی از موارد توقف ایجاد کرده اما در کلان موضوع مدیران دستگاه‌های اجرایی توجیه بوده و اطلاع دارند که این مناطق تا چه حد می‌توانند تأثیر مناسب در توسعه استان داشته باشند و علت واگذاری آن به بخش خصوصی نیز در راستای اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی است.

به طور کلی می‌توان گفت که انعطافی مناسب در بخش خصوصیی برای انجام کارها وجود داشته و بنابراین دولت باید از تصدی‌گری به نظارت تغییر جایگاه داده و برنامه‌ریزی‌ها به نحوی باشد که دستگاه‌های اجرایی را به مردم بسپارد، در همین راستا تولی‌گری منطقه ویژه اقتصادی دوغارون نیز به مردم منطقه و چند شرکت استانی سپرده شده است.

یکی از رسالت‌های اصلی مناطق ویژه اقتصادی ایجادشهرک صنعتی بوده و در طرح جامع دوغارون نیز این مسئله در نظر گرفته شده که در فاز دوم به اجرا در می‌آید اما در فاز یک انبارداری، ترانزیت، خدمات حمل و نقل و خدمات تجاری و بازرگانی در حال اجرا هستند  البته باید گفت در همین مرحله یک واحد فعال روغن کشی نیز در منطقه فعالیت دارد.

در فاز دوم که 1500 هکتار اراضی آن مورد تصویب مراجع قانونی قرار گرفته، مقرر است که سایت صنعتی مستقر شده و صنایع اولویت دار برای تأمین نیازهای افغانستان در این بخش گنجانده می‌شود.

تسنیم: با توجه به اینکه افغانستان دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه است آیا در فعالیت‌های منطقه ویژه برای این بخش برنامه‌ریزی انجام شده است؟

گرامی: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون برای تأمین نیاز بازار افغانستان ایجاد شده، این کشور سالانه حدود 9 تا 9.5 میلیارد دلار  واردات داشته و حدود 500 میلیون دلار صادرات، حدود 2.5 میلیارد دلار این واردات از طریق ایران و مازاد آن از طریق کشورهای آسیای میانه تأمین می‌شود.

همچنین این کشور با ترکمنستان تاجیکستان، ازبکستان و قزاقستان همجوار بوده و مسیر تردد و عبور کالاهای این کشورها محسوب می‌شود و در دراز مدت باید برای این دو مقوله برنامه ریزی کرد.

تسنیم: در حوزه کنترل قاچاق در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون چه اقداماتی انجام شده است؟

گرامی: این اتفاق بیشتر در حوزه مناطق آزاد و به‌صورت عمده در کیش و قشم این حادث می‌شود، اما در حوزه قاچاق سوخت که در دوغارون بیشتر اتفاق می‌افتد با ایجاد یک جایگاه عرضه سوخت که با همکاری کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی، شرکت نفت استان و فرمانداری تایباد ایجاد شده که سوخت را به قیمت صادراتی به کامیون‌های افغانی عرضه کرده و عملا بحث گالن‌کشی و قاچاق سوخت را به صفر رسانده است.

تسنیم: در مورد تعاملات خود با کمیسیون قاچاق کالا و ارز خراسان رضوی توضیحات بیشتری ارائه دهید.

گرامی: این کمیسیون مرکب از دستگاه‌های اجرایی است و در برنامه‌هایی که مبتنی بر اهداف و کارکرد پیشگیرانه از قاچاق کالا هستند، وظایفی را برای دستگاه‌های اجرایی مشخص کرده منطقه ویژه اقتصادی دوغارون نیز یکی از آن دستگاه‌ها است و در برنامه ارائه شده چند وظیفه به این منطقه واگذار شده که مهم‌ترین آنها همین موضوع قاچاق کالا و سوخت است.

در سایر موارد نیز کمیسیون جلسات منظمی را برگزار کرده و اقداماتی که باید در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون انجام شود را مشخص می‌کند.

تسنیم: وضعیت استقرار شرکت‌های تعاونی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به چه صورت است؟

گرامی: خوشبختانه 45 درصد از سهام منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مربوط به تعاونی‌های مرز‌نشینی استان است و 6 شرکت تعاونی متعلق به مردم شهرستان‌های تایباد و باخزر در این منطقه فعالیت دارند، عمده فعالیت‌های پیش‌بینی شده در منطقه برای اشتغال همین تعاونی‌ها بوده که اولویت سرمایه‌گذاری در فاز توسعه نیز برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

هم‌اکنون عمده فعالیت‌های شرکت‌های تعاونی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مربوط به دسته‌ای است که در بخش تجارت با افغانستان مشغول فعالیت بوده که برخی از طریق گمرک و برخی از طریق منطقه ویژه به فعالیت‌های خود ادامه می‌دهند.

تسنیم: سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به چه میزان است؟

گرامی: سرمایه گذاری مربوط به ثبت شرکت حدود 1 میلیارد تومان در ابتدای کار بوده که این میزان تا کنون به بیش از 2.5 میلیارد تومان رسیده و عمده این مبلغ صرف امور زیرساختی شده همچنین باید گفت که فاز یک این منطقه ویژه بیش از 50 تا 60 میلیارد تومان سرمایه گذاری داشته که شامل 50 هکتار زمین محسور، 30 هکتار پارکینگ آسفالت، مخازن سوخت به ظرفیت 1 میلیون تن در سال، 22 هزار و 500 تن انبار سرپوشیده، 12 هزار و 500 متر زیربنای ساختمان هتل، ساختمان فضای اداری و گمرک به مساحت 2000 متر مربع است.

تسنیم: مهم‌ترین چالش‌‌های بر سر راه توسعه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون را بفرمائید. 

گرامی: نخستین معضل موجود در این منطقه که تنگناهای زیادی را ایجاد کرده موازی کاری و تداخل فعالیت‌های 16 دستگاه اجرایی در منطقه و مرز است که عملاً قدرت هم‌افزایی را تضعیف کرده است.

از آنجایی که مرز دوغارون مرزی بسیار حساس است و کشور همجوار آن یعنی افغانستان کم توسعه یافته و فاقد امنیت است و خوشبختانه به لطف نیروهای امنیتی از این نعمت در این سوی مرز برخوردار هستیم افغان‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران و در منطقه ویژه اقتصادی بسیار راغب هستند و باید در نظر داشت که این موضوع هم نیاز و هم برنامه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون است و باید برای آن برنامه‌ریزی داشت.

جذب سرمایه گذاری خارجی می‌تواند در تأمین نیاز بازار کشور افغانستان و کشورهای شرق آسیای میانه از طریق تولید و پردازش کالای صادراتی در منطقه ویژه بسیار اثرگذار باشد.

توسعه مناطق ویژه به علت اینکه نقش آن‌ها در توسعه برای عامه مردم اطلاع‌رسانی نشده با مقاومت‌هایی روبه‌روست که این موضوع با توجه به کارکرد منطقه ویژه دوغارون که 16 دستگاه اجرایی در آن مستقر هستند با موازی‌کاری‌های زیادی روبه‌رو است که مانع از سرعت انجام کار هستند لذا با نظر مساعد استاندار خراسان رضوی و کار کارشناسی که در بخش عارضه یابی این مشکلات صورت گرفته قرار بر این است که منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به منطقه آزاد ارتقا پیدا کند.

مناطق آزاد تجاری و صنعتی با توجه به اینکه سازمان عامل‌شان از طریق دولت معرفی و مستقر می‌شود همکاری دستگاه‌های دولتی برای اجرای بهتر سیاست‌های تجاری را فراهم می‌آورد و از آنجایی که کشور مقابل یعنی افغانستان کشوری مصرف‌گرا است؛ پیش‌بینی می‌شود که منطقه آزاد دوغارون به موفقیت‌های زیادی در مقایسه با سایر مناطق آزاد دست پیدا کند؛ زیرا این منطقه هم کارکرد ترانزیت وخدمات حمل و نقل وجود داشته و هم می‌تواند رویکرد تولید صنعتی برای پاسخگویی به نیاز بازار افغانستان را دنبال کند.

همچنین موضوع گردشگری سلامت می‌تواند با قوت زیاد در این منطقه فعالیت داشته باشد، افغانستان سالانه 700 میلیون دلار صرف مسائل درمانی می‌کند که 500 میلیون دلار آن در هند مصرف می‌شود که می‌تواند به ایران روانه شود در این راستا آمادگی وجود دارد که در منطقه اقتصادی دوغارون با جذب سرمایه‌گذار بیمارستان احداث شده تا فعالیت و خدمات رسانی در این بخش انجام شود.

تسنیم: با توجه به وضعیت موجود و ورود هیئت‌های خارجی آیا تاکنون رایزنی‌های لازم برای بهره مندی از ظرفیت آن‌ها در سرمایه‌‌گذاری و توسعه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون انجام شده است؟

گرامی: هم‌اکنون چندین طرح برای سرمایه‌گذاری در این منطقه پیش‌بینی شده که امید می‌رود همزمان با آغاز سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور برای آن‌ها نیز سرمایه گذار مناسب یافت شود.

احداث نیروگاه بادی و خورشیدی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون یکی از این طرح‌ها است که برای آن بیش از 300 میلیون یورو سرمایه‌گذاری تعریف شده شرکتی از ترکیه با مشارکت همتایان آلمانی خود برای سرمایه گذاری در این بخش تمایل نشان داده که در انتظار گشایش اعتبارات و برداشته شدن تحریم‌ها برای شروع فعالیت خود هستند.

در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون مزیت مناسبی برای تأسیس نیروگاه بادی و خورشیدی وجود دارد و با توجه به اینکه خطوط انتقال نیرو از منطقه ویژه عبور کرده و دولت نیز در این زمینه خرید تضمینی را در دستور کار قرار داده ارزش افزوده زیادی در این بخش می‌تواند نصیب کشور و استان شود.

همچنین آمادگی برای انتقال نفت خام به منطقه اعلام شده تا بتوان صنایع پایین‌دستی آن از جمله پتروشیمی را برای منطقه در نظر گرفت بازار خوبی در این حوزه در افغانستان و کشورهای آسیای میانه وجود دارد که استفاده از آن‌ها مستلزم فراهم آوردن مقدمات لازم است.

باید در نظر گرفت که دوغارون برای بخش‌های مختلف اقتصادی مزیت و ظرفیت‌های ممتازی دارد و با توجه به اینکه استان خراسان رضوی فاقد منطقه آزاد اقتصادی است می‌توان با پیگیری‌های انجام شده منطقه ویژه اقتصادی دوغارون را به منطقه آزاد تبدیل کرد تا دروازه‌های ورود کالاهای ایرانی به ترکمنستان باز شوند.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 شهریور ماه 1397 به روز شده است!
اخبار 2869    بین الملل 2244    آسیا 2018    برنامه های بین المللی/داخل و خارج 817 دیپلماسی اقتصادی 624    دیپلماسی دانشگاهی 523    دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 520    افتخارات 462    دیپلماسی گردشگری 457    دیپلماسی فرهنگی 382    دیپلماسی علمی 373    اروپا 368    میهمان/میهمانان خارجی 349    دیپلماسی آموزشی 338    دیپلماسی مذهب، دین و قرآن 330    جهان اسلام 338    آیا می دانید که مشهد... 300    دانشگاه فردوسی مشهد 289    شهرداری مشهد 279    دیپلماسی نمایشگاهی 264    سرمایه گذاری 243    استانداری خراسان رضوی 216    صادرات و واردات 198    پاکستان 189    آستان قدس رضوی 182    عراق 179    تصاویر / گزارش های تصویری 176    دیپلماسی هنری 175    استاندار 163    افغانستان 161    دیپلماسی ورزشی 151    دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی) 141   دیپلماسی سیاسی 142    دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 142    مشهد 2017 139    دیپلماسی عمومی و شهری 138    آفریقا 134    دیپلماسی اجتماعی 127    نمایشگاه بین المللی مشهد 119    سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 104    سرمایه گذاری خارجی 101    پایتخت معنوی ایران 98    فرودگاه بین المللی مشهد 84    آمریکا 78    قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 76 شهردار مشهد 76    ایده های جدید 72    جشنواره بین المللی امام رضا(ع) 72    مقالات علمی 69    صنعتی 67    سازمان های بین المللی مرتبط 67    چین 63    اداره کل روابط خارجی شهرداری مشهد 61 دانشگاه علوم پزشکی مشهد 60    مصاحبه 56    ملاقات و دیدارها و نشست ها 54    پیشنهادات 52    عتبات عالیات، قبور ائمه 51    سایر کشورها 47    اتباع و مهاجران خارجی 46    ترکیه 46    اقیانوسیه 44    حوزوی 44    فضای سبز و پارکها 44    شهری 42    ترکمنستان 42    بانوان 41    روسیه 40    حمل و نقل درون شهری و ترافیک 40 خواهر خواندگی 37    آیا می دانید که در ایران/دنیا 36 رسانه ای 36    نقاط قوت شهری 36    توافقنامه ها و تفاهم ها 35    بازیافت و تبدیل مواد 35    هندوستان 33    فناوری های نوین و کارآفرین 32    زبان و ادبیات فارسی 31    قطار شهری و منوریل 31    گلایه ها و انتقادات 30    شهرسازی و معماری 30    نقاط ضعف شهری 29    اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان 26    تاجیکستان 25    عمران، ساختمان و پلها و معابر 25    آلمان 24    شهرداریهای کشور 24    پایتخت فرهنگی جهان اسلام 22    وزارت امور خارجه یا دفتر شمال شرق 22 شورای اسلامی شهر 22    محیط زیست 22    قرقیزستان 22    متروپلیس 22    اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان 20    لبنان 19    سوریه 19    مناطق آزاد، بازارچه ها و گمرک مرزی استان 19    دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 18    انرژی، گاز، آب، برق 18    جامعه المصطفی العالمیه 17    تاریخی و تمدنی 16    سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی 15    بیمارستان فوق تخصصی رضوی 15    مالزی 14    ژاپن 13    دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 13    موزه ها و گالری ها 12    اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 12 فرانسه 12    پژوهشی 11    انقلاب، شهدا و ایثارگران 10    کشاورزی 10    ازبکستان 9    خدمات و نظافت شهری 9    مدیریت بحران 8    عربستان 8    قزاقستان 8    تحلیل 7    انتصاب 7    اداره کل ورزش و جوانان استان 7    ادبی 7    تشریفات بین الملل 7    کویت 7    بحرین 7    راه آهن و قطار بین شهری 6    امارات، دبی 6    مشهد 2018 5    استارتاپ ها و ایده های کارآفرینی 5    سوغات زائر و برند حلال 4    مطبوعاتی 4    فیلم 3    تشرف به اسلام 3    معاونت زیارت استانداری خراسان رضوی 2 مرکز امور بین الملل آستان قدس رضوی 2    حقوقی و قضا 2    رویدادهای برگزار نشده 2    قطر 2    دانشگاه علوم اسلامی رضوی 1
عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد
تا 4 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»
463
دیپلماسی گردشگری
چهارم

مشاهده پست ها
522
دیپلماسی زیارت
سوم

مشاهده پست ها
523
دیپلماسی دانشگاهی
. دوم

مشاهده پست ها
624
دیپلماسی اقتصادی
. اول

مشاهده پست ها

  جایگاه «دیپلماسی فرهنگی» از آنجایی که مشهد مقدس، پس از رویداد «مشهد2017»، به عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهرت یافته، اصلا شایسته ی عظیم ترین کلان شهر مذهبی جهان (از نظر وسعت) نیست. ما در 112 روز از تصدی دکتر «جعفر مروارید» به عنوان مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی، متأسفانه نه تنها شاهد برگزاری یا طراحی یک رویداد فرهنگی با رویکرد بین المللی نبودیم، بلکه حتی در ماه مبارک رمضان گذشته، ارشاد استان در اقدامی تعجب برانگیز، رویکرد بین المللی را از سیزدهمین دوره از «نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت» نیز برداشت و آن را با رویکرد ملی برگزار کرد! امید است به زودی شاهد حرکتی جدید با رویکرد بین المللی در پرظرفیت ترین کلان شهر ایران اسلامی از نظر فرهنگی و هنری باشیم

اگر بنا را بر کلیدواژه ی رئیس جمهور محترم خطاب به استاندار خراسان رضوی مبنی بر این که «مشهد پیشانی نظام است!» بگذاریم که حق هم چنین است - چراکه بسیاری از گردشگران غیر ایرانی و حتی ایرانی حرم رضوی، چه بسا در طول سالیان سال، حتی یک بار هم به پایتخت کشور «تهران بزرگ» سفر نکنند، اما دست کم یک بار در طول سال (و به استناد آمار هر سه سال یک بار)، به مشهد مقدس مشرف می شوند - بنابراین، ارتقای شاخص «دیپلماسی عمومی» (حاکمیتی) و همچنین «دیپلماسی شهری» ، تلاش و همت مضاعف «استانداری خراسان رضوی» و «شهرداری مشهد» را می طلبد! آقای استاندار، آقای شهردار... همچنان منتظر اعلام و ابلاغ سیاست گذاری های شتاب بخش تان در این حوزه به دستگاه های اجرایی استان و شهر هستیم!

در کلان شهری که سالانه قریب به «سی میلیون زائر داخلی» و «سه میلیون زائر خارجی» تردد می کنند، وضعیت «دیپلماسی نمایشگاهی» ما، اصلاً زیبنده ی دومین کلان شهر ایران و قطب صنایع مولد کشور نیست! مگر نه این که بیش از شش هزار واحد صنعتی و تولیدی در استان داریم؟! چرا نمایشگاه های به ظاهر بین المللی ما با 120 شرکت ایرانی و فقط دو سه نماینده از کشورهای خارجی برگزار می شود؟! یعنی ما قدرت جذب همسایگان شرقی خود را نیز نداریم؟!

رسالت «دفتر نمایندگی شمال و شرق وزارت امور خارجه در مشهد» برای گسترش مناسبات و روابط خارجی در قالب «دیپلماسی سیاسی» و تشویق هفت الی هشت سرکنسولگری کشورهای خارجی و دفاتر نمایندگی های سازمان های بین المللی مستقر در مشهد به فعالیت بیشتر، همچنین توسعه ی شمار کشورهایی که می توان به گردشگر آنان در گیت فرودگاه بین المللی مشهد، مستقیماً ویزای توریستی داد و...، رسالت ها و تعهدات بزرگی است! آیا مردم مشهد، فقط و فقط باید از «سرکنسولگری جمهوری پاکستان» ، این قدر زیاد، حضور فعالانه، محبت آمیز، مسئولیت پذیر و مشارکت جویانه در برخی فعالیت های اجتماعی شهرشان ببینند؟ پس نقش سایر سرکنسولگری های مستقر و دفاتر خارجی در ایفای رسالت هایشان چه می شود؟ چه کسی جز این دفتر نمایندگی می تواند متولی و مشوق باشد؟!