«اندیشکده فرهیخت» از کلیه ی علاقه مندان به فعالیت در عرصه ی مناسبات بین المللی پایتخت معنوی کشور همچنین تولید مقالات علمی و پژوهش های روابط خارجی مرتبط با دیپلماسی شهری و نیز درج اخبار و رویدادهای این حوزه، دعوت به همکاری می نماید

استاندار خراسان رضوی: مسئولان فرصتهای جذب سرمایه گذاری خارجی را از رقبا بگیرند + تصاویر

align=bottom

علیرضا رشیدیان ظهر دوشنبه در نشست مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی گفت: نباید سرمایه معطل فرآیند طولانی برای مهیا شدن زمینه سرمایه گذاری در استان و کشور باشد و مسئولان مرتبط باید فرصتهای سرمایه گذاری را از چنگال رقبا بربایند. وی افزود: خراسان رضوی دارای ظرفیتهای بالقوه است که تشنه سرمایه گذاری برای بالفعل شدن هستند....
وی افزود: باید فرآیند سرمایه گذاری و جذب سرمایه خارجی کوتاه شود، در هیچ جای دنیا کسی سرمایه خود را نگه نمی دارد و کشورهای پیشرفته معتقدند سرمایه باید سریع بچرخد.
رشیدیان در ادامه همچنین گفت: شهر مشهد از لحاظ دسترسی با 22 مقصد خارجی پرواز مستقیم دارد و ظرفیت صدور ویزا در فرودگاه شهید هاشمی نژاد نیز وجود دارد که باید این ظرفیتها برای جذب سرمایه گذاری به بهترین نحو در بخشهای مختلف و در پایگاه اطلاع رسانی مرکز خدمات سرمایه گذاری استان معرفی شوند.
وی بازار سوغات و ظرفیتهای معدنی، کشاورزی، ترانزیتی و صنعتی استان را دیگر قابلیتهای خوب برای جذب سرمایه گذار ذکر و بیان کرد: باید با اطلاع رسانی اطمینان خاطر لازم را برای سرمایه گذاران ایجاد کرد تا آنها درک کنند با سرمایه گذاری در کشور و استان خراسان رضوی ضرری نخواهد کرد.

* بنای توسعه برندهای خارجی را نداریم
استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: برای جذب سرمایه گذاری خارجی منافع ملی و منافع ملت نیز دنبال می شوند. نمی خواهیم برندهای خارجی را در استان و مشهد توسعه دهیم.
وی افزود: بر اساس بازرسی اخیر در مشهد تعداد 70 برند خارجی در این شهر مغازه و تابلو داشتند که در بازرسی صورت گرفته فقط 13 برند واقعی بود.
رشیدیان ادامه داد: در عرصه رقابت جدی در دنیا برای جذب سرمایه گذاری خارجی باید در تمامی کشورها شرکتهای گردشگری ایجاد کنیم. تعداد شیعیان هند حدود 25 میلیون نفر است لذا باید ببینیم چقدر توانسته ایم از این ظرفیت برای افزایش ظرفیت زائران در مشهد استفاده کنیم.
وی گفت: طبق هدفگذاری صورت گرفته در سال 2017 باید 30 درصد افزایش جذب زائر خارجی در مشهد داشته باشیم. در دنیای رقابتی کنونی باید با معرفی ظرفیتها توجه سرمایه گذاران را به استان جلب نمود.
استاندار خراسان رضوی همچنین ضمن عرض تسلیت به مناسبت وفات کریمه اهل بیت(ع) و درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: آیت الله هاشمی رفسنجانی وجود مغتنمی برای نظام ملت و کشور بود و رحلت این بزرگوار صدمه جدی برای انقلاب است. 
همچنین احیاء ستاد سرمایه گذارایی استان به ریاست استاندار که تا قبل از سال 1393 در خراسان رضوی فعالیت داشت از مصوبات نشست امروز بود. 
استاندار خراسان رضوی همچنین افزود: با پیگیریهای انجام شده مطالبات شش هزار و 68 میلیارد ریالی دستگاههای استانی و ملی مربوط به سفر هیات دولت و سایر سفرهای مسئولان بلندپایه کشور به خراسان رضوی ابلاغ شد.  247میلیارد ریال از این میزان مربوط به مطالبات دستگاههای استانی و بقیه مربوط به دستگاههای ملی است که به صورت 100 درصدی ابلاغ شده و دستگاهها باید پیگیر تخصیص آن باشند.
وی ادامه داد: هزار و 200 میلیارد ریال از این میزان مربوط به ساماندهی کشف رود و تخصیص آن برای سالهای 1394 و 1395 است، بقیه برای سایر مصوبات در حوزه های مختلف حمل و نقل، کشاورزی و کمربند سبز می باشد.
منبع: ایرنا،  خبرنگار: ندا جواهرفر **منتشرکننده: حسین کریم زاده

خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:
رشیدیان در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که در دنیا برای سرمایه گذاری رقابت جدیی وجود دارد؛ تصریح کرد: خراسان رضوی با توجه به ویژه گی های منحصر به فردی که در این زمینه دارد؛ باید به فعالیت در حوزه ی سرمایه گذاری توجه بیشتری داشته باشد. 
وی خاطر نشان کرد: در این حوزه باید از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، خراسانی ها مقیم خارج، سرمایه گذاران خارجی که تمایل به سرمایه گذاری در استان دارند و همچنین سرمایه گذاران داخلی استفاده کرد. 
استاندار خراسان رضوی با تاکید بر این که نباید بگذاریم مزیت های قانونی، تابع نگاه های فصلی، سلیقه ای و زمانی باشد؛ افزود: تمامی دستگاه های اجرایی مکلفند فرآیندهای خود در این حوزه را با نگاه اعتماد و کارآیی، تسهیل کنند. 
رشیدیان گفت: به منظور جذب هر چه بهتر و بیشتر سرمایه گذاران خارجی در استان، ستاد سرمایه گذاری خراسان رضوی که در سال 93 ایجاد و پس از مدتی تعطیل شده؛ مجدد احیا شود و فعالیت خود را با جدیت دنبال کند. 
گفتنی است؛ در این جلسه نسخه ی اولیه ی کتاب جدید فرصت های سرایه گذاری خراسان رضوی که در آن 66 پروژه معرفی شده رونمایی گردید. 
همچنین از سایت جدید مرکز خدمات سرمایه گذاری استان که قبلا دو زبانه (فارسی و انگلیسی) بود با اضافه شدن زبان عربی؛ رونمایی شد.