• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

گفتگو با استاد دانشگاه فردوسی مشهد در راستای حضور در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل

   |  سه شنبه 23 آبان 1396

پیرو حضور دکتر میرزاوزیری، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد در پانزدهمین فستیوال ریاضی در کشور برزیل ، روابط عمومی دانشگاه، گفتگویی با ایشان انجام داده است که حاصل این گفتگو در زیر درج شده است. آقای دکتر میرزا وزیری با سلام و سپاس برای پذیرش مصاحبه، حضور در دانشگاه UFAL و شرکت در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل چگونه اتفاق افتاد؟...

من هم سلام عرض می‌کنم خدمت شما و خوانندگان این مصاحبه. حدود یک سال و نیم پیش پروفسور کررلی الیویرا که برای شرکت در یک کنفرانس به مشهد آمده بودند بازدیدی از شهر ریاضی داشتند و ایده‌های مجموعه شهر ریاضی به نظر ایشان خیلی جالب بود. مخصوصاً وقتی زمینی که برای فوتبال ریاضی آماده کرده بودیم را به ایشان نشان دادیم خیلی هیجان‌زده شدند و پیشنهاد کردند که ایده‌های شهر ریاضی در دانشگاه آن‌ها هم انجام شود. همین مقدمه‌ای شد برای دعوت از ما برای معرفی مسابقه شهر ریاضی و مث‌بال در برزیل.

پانزدهمین فستیوال بین‌المللی ریاضی برزیل در چه موضوعاتی و برای چه افرادی برگزار می‌شود؟ هدف از برگزاری آن چیست؟ سطح مسابقات را چطور دیدید؟

این فستیوال هرساله برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان و دانشجویان به ریاضی برگزار می‌شود. امسال پانزدهمین فستیوال بود که ما شرکت کردیم. یکی از اهداف فستیوال، ایجاد علاقه برای شرکت در المپیاد و تقویت ریاضی دانش‌آموزان است‌. سطح مسابقه‌ای که برگزار کردیم خیلی خوب بود و فکر می‌کنم دانش‌آموزان ما مطالب ریاضی بیشتری را می‌دانند و با کاربردهای کمتری نسبت به دانش‌آموزان برزیلی آشنا هستند.

چه تفاوتی میان دانش آموزان ایرانی با همسالان برزیلی آنان مشاهده کردید؟

دانش‌آموزان ما حجم زیادی از ریاضی را فرامی‌گیرند اما نمی‌دانند چطور باید از آن‌ها استفاده کنند. علم روز و کاربرد جدید مطالب ریاضی در بین دانش‌آموزان ما کمتر دیده می‌شود.

با توجه به اینکه زبان مردم این کشور پرتغالی است برای ارتباط با مشکلی مواجه نبودید؟ زبان ریاضی چقدر در برقراری این ارتباط مؤثر بود؟

ایجاد ارتباط سخت نبود چون دکتر علی گلمکانی که فارغ‌التحصیل دوره دکتری دانشگاه فردوسی مشهد هستند هم‌اکنون استاد دانشگاه اوفال می‌باشند و وجود ایشان به‌عنوان عامل ارتباط بین ما خیلی مفید بود. ایشان زحمت خیلی زیادی برای برگزاری مسابقه و کارهای جانبی متقبل شدند که با هیچ زبانی نمی‌توان سپاس‌گزار لطف ایشان بود. از سوی دیگر همان‌طور که می‌دانید قسمت زیادی از مطالب ریاضی به اعداد، متغیرها و فرمول‌ها مربوط می‌شود که در هر زبانی یکی است. همین مسئله‌ی باعث می‌شود که برگزاری یک مسابقه ریاضی، علیرغم وجود نداشتن زبان مشترک، کار ساده‌تری باشد.

لطفاً در مورد دستاوردهای این سفر و وجوه اشتراک ما با مردم برزیل در حد تجربه‌ای که در این مدت داشتید بفرمایید.

ازلحاظ فرهنگی خیلی به مردم برزیل نزدیک هستیم. مهمان‌نوازی، خونگرمی و صمیمیت آن‌ها درست مانند ماست. مسئله فوتبال که علاقه مشترک این دو فرهنگ است به ما کمک کرد که بتوانیم زودتر از طریق فوتبال ریاضی با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. من فکر می‌کنم ما در جنبه‌هایی از آن‌ها سخت‌کوش‌تر هستیم. البته باید توجه داشت که هیچ‌گاه نمی‌توان حکمی کلی برای فرهنگ و رفتار مردم کل یک کشور صادر کرد و طبیعتاً آنچه بیشتر غالب باشد به چشم می‌آید.

در میزگردی که در حاشیه این فستیوال برگزار شد چه موضوعاتی مطرح شد؟

موضوع میزگرد المپیاد ریاضی و زمینه‌های ایجاد علاقه در دانش‌آموزان بود. مسئله‌ای که در همه جای دنیا کم‌وبیش شایع است عدم علاقه‌مندی به ریاضیات است اما دو موضوع می‌تواند بر ریاضیات یک کشور تأثیرگذار باشد: وجود معلمان خوب و وجود الگوهای مناسب در بین خود دانش‌آموزان. خوشبختانه ما از این دو مورد غنی هستیم و همین عامل موفقیت ماست. تخصیص بودجه از طرف دولت مسئله‌ای فرعی است که گرچه وظیفه دولت‌ها برای حمایت از علوم پایه است، بااین‌حال در کسب موفقیت تأثیر غیرمستقیم دارد.

برای حضور در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل و برگزاری مسابقات شهر ریاضی و فوتبال ریاضی در این کشور از چه حمایت‌هایی برخوردار بودید و انتظار چه حمایت‌هایی دارید؟

حمایت دانشگاه فردوسی مشهد همیشه مؤثرترین مسئله برای من بوده است که از مسئولین دانشگاه و دانشکده کمال تشکر رادارم. همین‌که اجازه داشتم در طول سال تحصیلی به سفر علمی بروم برای من کافی بود. من معتقدم همه‌چیز باید به خودم مربوط باشد، اگر ضعفی در کارم باشد خود مقصرم و نباید ضعف احتمالی موجود را نتیجه عدم‌حمایت بدانم. این یک تعلق دوسویه است. من متعلق به دانشگاه فردوسی مشهد هستم و وظیفه‌دارم برای ارتقاء آن تلاش کنم و دانشگاه فردوسی مشهد نیز متعلق به من است؛ با تمام توانایی‌ها، ابعاد، مزایا و ویژگی‌هایش. اگر از این مایملک خود بهره نبرم خود مقصرم.

برنامه‌های آتی جنابعالی و گروه همراهتان در سطح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی چیست؟

ما برای برگزاری مسابقه در ایتالیا، لهستان و فرانسه در حال برنامه‌ریزی هستیم که به مراحل خوبی هم رسیده است. امیدوارم بتوانیم در این کشورها هم مسابقه را برگزار کنیم و سپس در ایران مسابقه‌ای بین این چند کشور داشته باشیم.

از جنابعالی برای وقتی‌که برای مصاحبه به ما دادید سپاسگزاریم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com