اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

گفتگو با استاد دانشگاه فردوسی مشهد در راستای حضور در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل

   |  سه شنبه 23 آبان 1396

پیرو حضور دکتر میرزاوزیری، استاد دانشکده علوم ریاضی دانشگاه فردوسی مشهد در پانزدهمین فستیوال ریاضی در کشور برزیل ، روابط عمومی دانشگاه، گفتگویی با ایشان انجام داده است که حاصل این گفتگو در زیر درج شده است. آقای دکتر میرزا وزیری با سلام و سپاس برای پذیرش مصاحبه، حضور در دانشگاه UFAL و شرکت در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل چگونه اتفاق افتاد؟...

من هم سلام عرض می‌کنم خدمت شما و خوانندگان این مصاحبه. حدود یک سال و نیم پیش پروفسور کررلی الیویرا که برای شرکت در یک کنفرانس به مشهد آمده بودند بازدیدی از شهر ریاضی داشتند و ایده‌های مجموعه شهر ریاضی به نظر ایشان خیلی جالب بود. مخصوصاً وقتی زمینی که برای فوتبال ریاضی آماده کرده بودیم را به ایشان نشان دادیم خیلی هیجان‌زده شدند و پیشنهاد کردند که ایده‌های شهر ریاضی در دانشگاه آن‌ها هم انجام شود. همین مقدمه‌ای شد برای دعوت از ما برای معرفی مسابقه شهر ریاضی و مث‌بال در برزیل.

پانزدهمین فستیوال بین‌المللی ریاضی برزیل در چه موضوعاتی و برای چه افرادی برگزار می‌شود؟ هدف از برگزاری آن چیست؟ سطح مسابقات را چطور دیدید؟

این فستیوال هرساله برای ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان و دانشجویان به ریاضی برگزار می‌شود. امسال پانزدهمین فستیوال بود که ما شرکت کردیم. یکی از اهداف فستیوال، ایجاد علاقه برای شرکت در المپیاد و تقویت ریاضی دانش‌آموزان است‌. سطح مسابقه‌ای که برگزار کردیم خیلی خوب بود و فکر می‌کنم دانش‌آموزان ما مطالب ریاضی بیشتری را می‌دانند و با کاربردهای کمتری نسبت به دانش‌آموزان برزیلی آشنا هستند.

چه تفاوتی میان دانش آموزان ایرانی با همسالان برزیلی آنان مشاهده کردید؟

دانش‌آموزان ما حجم زیادی از ریاضی را فرامی‌گیرند اما نمی‌دانند چطور باید از آن‌ها استفاده کنند. علم روز و کاربرد جدید مطالب ریاضی در بین دانش‌آموزان ما کمتر دیده می‌شود.

با توجه به اینکه زبان مردم این کشور پرتغالی است برای ارتباط با مشکلی مواجه نبودید؟ زبان ریاضی چقدر در برقراری این ارتباط مؤثر بود؟

ایجاد ارتباط سخت نبود چون دکتر علی گلمکانی که فارغ‌التحصیل دوره دکتری دانشگاه فردوسی مشهد هستند هم‌اکنون استاد دانشگاه اوفال می‌باشند و وجود ایشان به‌عنوان عامل ارتباط بین ما خیلی مفید بود. ایشان زحمت خیلی زیادی برای برگزاری مسابقه و کارهای جانبی متقبل شدند که با هیچ زبانی نمی‌توان سپاس‌گزار لطف ایشان بود. از سوی دیگر همان‌طور که می‌دانید قسمت زیادی از مطالب ریاضی به اعداد، متغیرها و فرمول‌ها مربوط می‌شود که در هر زبانی یکی است. همین مسئله‌ی باعث می‌شود که برگزاری یک مسابقه ریاضی، علیرغم وجود نداشتن زبان مشترک، کار ساده‌تری باشد.

لطفاً در مورد دستاوردهای این سفر و وجوه اشتراک ما با مردم برزیل در حد تجربه‌ای که در این مدت داشتید بفرمایید.

ازلحاظ فرهنگی خیلی به مردم برزیل نزدیک هستیم. مهمان‌نوازی، خونگرمی و صمیمیت آن‌ها درست مانند ماست. مسئله فوتبال که علاقه مشترک این دو فرهنگ است به ما کمک کرد که بتوانیم زودتر از طریق فوتبال ریاضی با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم. من فکر می‌کنم ما در جنبه‌هایی از آن‌ها سخت‌کوش‌تر هستیم. البته باید توجه داشت که هیچ‌گاه نمی‌توان حکمی کلی برای فرهنگ و رفتار مردم کل یک کشور صادر کرد و طبیعتاً آنچه بیشتر غالب باشد به چشم می‌آید.

در میزگردی که در حاشیه این فستیوال برگزار شد چه موضوعاتی مطرح شد؟

موضوع میزگرد المپیاد ریاضی و زمینه‌های ایجاد علاقه در دانش‌آموزان بود. مسئله‌ای که در همه جای دنیا کم‌وبیش شایع است عدم علاقه‌مندی به ریاضیات است اما دو موضوع می‌تواند بر ریاضیات یک کشور تأثیرگذار باشد: وجود معلمان خوب و وجود الگوهای مناسب در بین خود دانش‌آموزان. خوشبختانه ما از این دو مورد غنی هستیم و همین عامل موفقیت ماست. تخصیص بودجه از طرف دولت مسئله‌ای فرعی است که گرچه وظیفه دولت‌ها برای حمایت از علوم پایه است، بااین‌حال در کسب موفقیت تأثیر غیرمستقیم دارد.

برای حضور در پانزدهمین فستیوال ریاضی برزیل و برگزاری مسابقات شهر ریاضی و فوتبال ریاضی در این کشور از چه حمایت‌هایی برخوردار بودید و انتظار چه حمایت‌هایی دارید؟

حمایت دانشگاه فردوسی مشهد همیشه مؤثرترین مسئله برای من بوده است که از مسئولین دانشگاه و دانشکده کمال تشکر رادارم. همین‌که اجازه داشتم در طول سال تحصیلی به سفر علمی بروم برای من کافی بود. من معتقدم همه‌چیز باید به خودم مربوط باشد، اگر ضعفی در کارم باشد خود مقصرم و نباید ضعف احتمالی موجود را نتیجه عدم‌حمایت بدانم. این یک تعلق دوسویه است. من متعلق به دانشگاه فردوسی مشهد هستم و وظیفه‌دارم برای ارتقاء آن تلاش کنم و دانشگاه فردوسی مشهد نیز متعلق به من است؛ با تمام توانایی‌ها، ابعاد، مزایا و ویژگی‌هایش. اگر از این مایملک خود بهره نبرم خود مقصرم.

برنامه‌های آتی جنابعالی و گروه همراهتان در سطح منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی چیست؟

ما برای برگزاری مسابقه در ایتالیا، لهستان و فرانسه در حال برنامه‌ریزی هستیم که به مراحل خوبی هم رسیده است. امیدوارم بتوانیم در این کشورها هم مسابقه را برگزار کنیم و سپس در ایران مسابقه‌ای بین این چند کشور داشته باشیم.

از جنابعالی برای وقتی‌که برای مصاحبه به ما دادید سپاسگزاریم.
آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آبان 1396
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»