اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس؛ مرکب‌های لوکس در خدمت گردشگران خارجی

   |  سه شنبه 23 آبان 1396
align=bottom

تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس و قرار بر این شده خودروهای لوکسی برای این مهم در نظر گرفته شده است. باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، حمل و نقل عمومی امروز نقشی بی‌بدیل در کلان‌شهرهای جهان و کشور ما دارد...
... و در این بین بعد از گذشت سال‌ها، هنوز تاکسی توانسته جایگاه خود در این بین حفظ کند و در کشور ما و شهر مشهد مقدس نیز همین‌گونه است.
مشهد مقدس به‌ عنوان دومین کلان‌شهر کشور سالانه میزبان بیش از 27 میلیون زائر داخلی و خارجی است از طرفی باید جمعیت 3.5 میلیون ساکن این شهر را به این آمار اضافه کرد که با توجه به انجام 6 میلیون سفر درون‌شهری در مشهد مقدس قطعاً تاکسی جایگاه بسیار مهمی دارد.
اما اگر نگاهی به تاکسی‌های شهر مشهد بیاندازیم با اینکه در سال‌های گذشته بیش از 4 هزار تاکسی نوسازی شده و چهره شهر با حضور این تاکسی‌ها تغییر کرده اما تاکسیرانان فقط می‌تواند تاکسی سمند و پژو 405 را انتخاب کند خودروهایی که تکنولوژی آن به دهه 1980 میلادی بر می‌گردد که قطعاً برای یک زائر و گردشگر خارجی موضوعی عجیب و غیر قابل باور است.
البته همیشه در رسانه و در سخنان مسوولان بحث از حضور تاکسی‌های گردشگری در شهر مشهد می‌شود اما هنوز عملیاتی نشده است.
 تهیه دستورالعمل برای تاکسی‌های گردشگری
بر همین اساس مصاحبه‌ای با سید مهدی علوی مقدم مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: شهر مشهد با توجه به شرایط خاصی که دارد میزبان مهمانان داخلی و خارجی است و ضرورت تاکسی گردشگری کاملاً مشخص است.
وی با بیان اینکه در این حوزه ضوابط و دستورالعملی تهیه شده، افزود: در حوزه تاکسی‌های گردشگری نوع خودرو مهم است همچنین رانندگان آن باید دارای ویژگی‌های متمایزی با سایر راننده‌ها باشند و تجهیزات هوشمندی برای کنترل و نظارت برای این تاکسی‌ها باید در نظر گرفته شود.
علوی‌مقدم بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما در این دوره راه‌اندازی تاکسی گردشگری برای مشهد است و این آمادگی نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی با ورود یک ناوگان لوکس و رانندگان آموزش دیده انجام شود.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: قطعاً باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.
علوی‌مقدم خاطرنشان کرد: نظر ما این است برای تاکسی‌های گردشگری خودرو‌های داخلی و خارجی هیبریدی و ترجیحاً پایه گازسوز با استاندارد یورو 6 در نظر گرفته شود.
مشهد بین‌المللی؛ توجه به گردشگر
اما قطعاً شورای پنجم شهر مشهد نیز توجهی ویژه در این حوزه خواهد داشت زیرا امروز تاکسی گردشگری تبدیل به نیازی برای افزایش اعتبار شهر مشهد شده است.
بر همین اساس مجتبی بهاروند رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی مشهد مقدس بیان کرد: امروز در لحظه ورود به هر کشوری تاکسی مورد توجه است و از بهترین نوع خودرو و راننده آموزش دیده استفاده می‌شود.
وی افزود: مشهد اگر امروز شهری بین‌المللی است باید به نوع خودرو و رانندگان تاکسی نیز توجه شود و در نهایت سبب جذب زائر و گردشگر شویم زیرا تاکسی‌ها امروز شهر مشهد با تکنولوژی دهه 1980 هستند و سبب نارضایتی آن‌ها می‌شود.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: تاکسی گردشگری ایده بسیار خوبی است اما اگر بهترین نوع خودرو را برای تاکسی وارد کشور کنیم و راننده آموزش‌های رفتاری و زبان‌های خارجه ندیده باشد، فایده‌ای ندارد.
بهاروند اظهار کرد: برای زائران و گردشگران خارجی باید خودروهایی وارد شهر مشهد که از نظر اقتصادی نیز برای تاکسیران صرف داشته باشد البته می‌توان با هماهنگی با دولت برای تعداد محدودی تاکسی گمرگ رفته نشود تا در نهایت قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد.
وی بیان کرد: امروز تاکسیران در کشور ما به دلیل عدم آموزش‌های لازم در صحبت با مسافر خود را وارد تمام موضوعات می‌کند در حالی که در دنیا فقط تاکسیرانان مسیر مقصد را می‌پرسد.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: به ‌طورکلی امروز تاکسی گردشگری برای شهر مشهد مهم است اما باید نوع خودرو آموزش راننده به ‌صورت ویژه و اثرگذار و همچنین صرف اقتصادی تاکسیران مورد توجه باشد.
****
براساس این گزارش، سالانه بیش از 2 میلیون زائر خارجی وارد شهر مشهد مقدس می‌شود که البته همه این‌ها توان مالی مناسبی ندارند اما بخشی از این زائران و گردشگران به دنبال رفاه هرچه بیشتر برای خود هستند پس می‌توان از این فرصت استفاده کرد و علاوه بر اشتغال‌زایی بیشتر بتوان از خودروهای لوکس و تشریفاتی برای جابه‌جایی مسافران و گردشگران خارجی و حتی داخلی بهره برد.
زُهیر موسوی 
آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آبان 1396
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»