• دیدار رییس شبکه جهانی جامعه ایمن با شهردار مشهد
  27 خرداد ماه 97 - مشهد
 • سرکنسول جدید ترکیه در مشهد در دیدار با ابوالفضل مکرمی فر خواستار شد:
  ایجاد دفتر گردشگری خراسان در استانبول/ افزایش تبادل توریست از مشهد به ترکیه
  یکشنبه 27 خرداد 97 - مشهد
 • برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه بین المللی
  صنعت ساختمان، معماری و عمران
  با حضور 250 شرکت داخلی و 11 کشور خارجی اسلامی
  29 خرداد تا 2 تیرماه 97
  نمایشگاه بین المللی مشهد
 • اعلام موافقت اتحادیه جهانی کشتی با
  میزبانی جام جهانی کشتی آزاد در سال ۲۰۱۹ در مشهد
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و ورزشی با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

هرچند متأسفانه چراغ سرآمد دیپلماسی عمومی یعنی شهرداری مشهد طی ماه مبارک رمضان کاملاً خاموش بود، یک «میهمان خارجی» اعم از یک اندیشمند، یک هنرمند و حتی یک قاری مصری هم به مشهد دعوت نشد، اما از بابت دعوت و دیدار اخیر شهردار با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن ،به سهم خود از:

شهرداری مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

همان طور که انتظارش می رفت، دانشگاه فردوسی مشهد و مراکز تخصصی حوزه ی بین الملل آن، در ماه مبارک رمضان بر خلاف شهرداری مشهد، به خواب نرفت و باز هم در این عرصه خوش درخشید! هرچند تعامل علمی اخیر «دانشگاه حکیم سبزواری» با دانشگاه فرانسه قابل تقدیر است، اما به دلیل کثرت فعالیت ها، باز هم از:

دانشگاه فردوسی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه دین محور»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

هرچند پس از افول ستاره رویداد «مشهد 2017»، با شنیدن خبر تمدید آن تا سال 2029 بسیار امیدوار شده بودیم، اما نه تنها در پایتخت فرهنگی جهان اسلام! و صدالبته در فرصت طلایی ماه مبارک رمضان خبری از هیچ برنامه فرهنگی با رویکرد بین المللی نشد، بلکه 13همین نمایشگاه قرآن و عترت مشهد هم ملی برگزار شد! لذا از:

اداره کل فرهنگ و ارشاد استان

عمیقاً گلایه مندیم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

هرچند آستان قدس رضوی طی ماه مبارک، شدیداٌ درگیر سفره های اطعام هزاران نفری و برگزاری لیالی باشکوه قدر بود و شایسته تقدیر، اما نقش کمرنگ «اداره زائران غیرایرانی» آن در فعالیت های بین المللی در این فرصت طلایی، بسیار مشهود بود. از این مهم که بگذریم، از گسترش ترمینال خارجی فرودگاه، نباید گذشت. لذا به سهم خود از:

فرودگاه بین المللی مشهد

بسیار سپاسگزاریم!

تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس؛ مرکب‌های لوکس در خدمت گردشگران خارجی

   |  سه شنبه 23 آبان 1396
align=bottom

تاکسی گردشگری الزامی برای توسعه گردشگری مشهد مقدس و قرار بر این شده خودروهای لوکسی برای این مهم در نظر گرفته شده است. باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.  به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس، حمل و نقل عمومی امروز نقشی بی‌بدیل در کلان‌شهرهای جهان و کشور ما دارد...
... و در این بین بعد از گذشت سال‌ها، هنوز تاکسی توانسته جایگاه خود در این بین حفظ کند و در کشور ما و شهر مشهد مقدس نیز همین‌گونه است.
مشهد مقدس به‌ عنوان دومین کلان‌شهر کشور سالانه میزبان بیش از 27 میلیون زائر داخلی و خارجی است از طرفی باید جمعیت 3.5 میلیون ساکن این شهر را به این آمار اضافه کرد که با توجه به انجام 6 میلیون سفر درون‌شهری در مشهد مقدس قطعاً تاکسی جایگاه بسیار مهمی دارد.
اما اگر نگاهی به تاکسی‌های شهر مشهد بیاندازیم با اینکه در سال‌های گذشته بیش از 4 هزار تاکسی نوسازی شده و چهره شهر با حضور این تاکسی‌ها تغییر کرده اما تاکسیرانان فقط می‌تواند تاکسی سمند و پژو 405 را انتخاب کند خودروهایی که تکنولوژی آن به دهه 1980 میلادی بر می‌گردد که قطعاً برای یک زائر و گردشگر خارجی موضوعی عجیب و غیر قابل باور است.
البته همیشه در رسانه و در سخنان مسوولان بحث از حضور تاکسی‌های گردشگری در شهر مشهد می‌شود اما هنوز عملیاتی نشده است.
 تهیه دستورالعمل برای تاکسی‌های گردشگری
بر همین اساس مصاحبه‌ای با سید مهدی علوی مقدم مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد ترتیب دادیم که وی در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: شهر مشهد با توجه به شرایط خاصی که دارد میزبان مهمانان داخلی و خارجی است و ضرورت تاکسی گردشگری کاملاً مشخص است.
وی با بیان اینکه در این حوزه ضوابط و دستورالعملی تهیه شده، افزود: در حوزه تاکسی‌های گردشگری نوع خودرو مهم است همچنین رانندگان آن باید دارای ویژگی‌های متمایزی با سایر راننده‌ها باشند و تجهیزات هوشمندی برای کنترل و نظارت برای این تاکسی‌ها باید در نظر گرفته شود.
علوی‌مقدم بیان کرد: یکی از برنامه‌های ما در این دوره راه‌اندازی تاکسی گردشگری برای مشهد است و این آمادگی نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاری از سوی بخش خصوصی با ورود یک ناوگان لوکس و رانندگان آموزش دیده انجام شود.
مدیرعامل سازمان تاکسیرانی شهرداری مشهد مقدس تصریح کرد: قطعاً باید کرایه این خودروها متفاوت با سایر تاکسی‌های سطح شهر باشد زیرا باید بازار کار این رانندگان با توجه به خودروی گران‌قیمت آن‌ها مدنظر باشد.
علوی‌مقدم خاطرنشان کرد: نظر ما این است برای تاکسی‌های گردشگری خودرو‌های داخلی و خارجی هیبریدی و ترجیحاً پایه گازسوز با استاندارد یورو 6 در نظر گرفته شود.
مشهد بین‌المللی؛ توجه به گردشگر
اما قطعاً شورای پنجم شهر مشهد نیز توجهی ویژه در این حوزه خواهد داشت زیرا امروز تاکسی گردشگری تبدیل به نیازی برای افزایش اعتبار شهر مشهد شده است.
بر همین اساس مجتبی بهاروند رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی مشهد مقدس بیان کرد: امروز در لحظه ورود به هر کشوری تاکسی مورد توجه است و از بهترین نوع خودرو و راننده آموزش دیده استفاده می‌شود.
وی افزود: مشهد اگر امروز شهری بین‌المللی است باید به نوع خودرو و رانندگان تاکسی نیز توجه شود و در نهایت سبب جذب زائر و گردشگر شویم زیرا تاکسی‌ها امروز شهر مشهد با تکنولوژی دهه 1980 هستند و سبب نارضایتی آن‌ها می‌شود.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: تاکسی گردشگری ایده بسیار خوبی است اما اگر بهترین نوع خودرو را برای تاکسی وارد کشور کنیم و راننده آموزش‌های رفتاری و زبان‌های خارجه ندیده باشد، فایده‌ای ندارد.
بهاروند اظهار کرد: برای زائران و گردشگران خارجی باید خودروهایی وارد شهر مشهد که از نظر اقتصادی نیز برای تاکسیران صرف داشته باشد البته می‌توان با هماهنگی با دولت برای تعداد محدودی تاکسی گمرگ رفته نشود تا در نهایت قیمت تمام شده خودرو کاهش یابد.
وی بیان کرد: امروز تاکسیران در کشور ما به دلیل عدم آموزش‌های لازم در صحبت با مسافر خود را وارد تمام موضوعات می‌کند در حالی که در دنیا فقط تاکسیرانان مسیر مقصد را می‌پرسد.
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد تصریح کرد: به ‌طورکلی امروز تاکسی گردشگری برای شهر مشهد مهم است اما باید نوع خودرو آموزش راننده به ‌صورت ویژه و اثرگذار و همچنین صرف اقتصادی تاکسیران مورد توجه باشد.
****
براساس این گزارش، سالانه بیش از 2 میلیون زائر خارجی وارد شهر مشهد مقدس می‌شود که البته همه این‌ها توان مالی مناسبی ندارند اما بخشی از این زائران و گردشگران به دنبال رفاه هرچه بیشتر برای خود هستند پس می‌توان از این فرصت استفاده کرد و علاوه بر اشتغال‌زایی بیشتر بتوان از خودروهای لوکس و تشریفاتی برای جابه‌جایی مسافران و گردشگران خارجی و حتی داخلی بهره برد.
زُهیر موسوی 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - خرداد 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه دینی و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com