اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

احمد نوروزی، رئیس کمسیون اقتصادی شورای شهر پنجم مشهد: باید رویدادهای بین‌المللی را به مشهد بیاوریم

   |  دوشنبه 27 آذر 1396
align=bottom
بررسی راهکارهای اقتصادی شهر در گفتگو با رئیس کمیسیون اقتصادی شورای پنجم؛ باید رویدادهای بین‌المللی را به مشهد بیاوریم/ مشکل پروژه‌های به گل نشسته باید حل شود. رئیس کمسیون اقتصادی شورای شهر مشهد گفت: اگر نتوانیم مشکلات هزاران میلیارد تومان سرمایه زمین‌گیر شده در شهر را حل کنیم نمی‌توانیم سرمایه‌گذار جدیدی جذب کنیم....

تقی‌زاده خامسی که سکان شهرداری مشهد را در اختیار گرفت در نخستین جملات خود بر ضرورت جذب سرمایه‌های اقتصادی تاکید کرد. انبوه بدهی‌ها و صف پیمانکاران طلبکار از شهرداری هر مدیری را به تکاپوی تامین و احیا منابع مالی حوزه خود می‌اندازد. در میان راهکارهای شهردار مشهد، جذب سرمایه‌های خارجی نیز مورد تاکید قرار گرفت. برای بررسی بیشتر جایگاه بین‌المللی مشهد و توانایی آن در جذب چنین سرمایه‌هایی به سراغ رئیس کمیسیون اقتصادی شورای پنجم رفتیم.

احمد نوروزی، رئیس کمسیون اقتصادی شورای شهر مشهد در گفت و گو با مشهد فوری، با اشاره به بایسته‌های شهر جهانی و وضعیت اقتصادی شهر مشهد، گفت: شهرداری مشهد از دیرباز سعی داشته روابط فراملی و در حوزه جهانی داشته باشد به همین دلیل از قدیم الایام یک سری خواهرخواندگی و ارتباطات را برقرار کرده است.

وی ادامه داد: در زمانی که مدیریت شهری برعهده بنده بود، در حوزه ارتباطات بین الملل اقداماتی انجام شد تا با استفاده از ساز و کارهای تشکیلاتی، توان کافی برای استفاده از این فرصت‌ها ایجاد شود.

نوروزی افزود: به عنوان مثال مشهد عضو مترو پلیس شد اما تا آن زمان از فرصت‌های انجمن کلانشهرهای جهان هیچ استفاده‌ای نمی‌کردیم و حتی در فضای مجازی حضور نداشتیم که ارتباطات در آن سهل و آسان باشد. به همین جهت سعی کردیم در فضای مجازی نیز فعال شویم.

وی گفت: در حالی که مترو پلیس ارتباطات گسترده‌ای دارد سعی کردیم با فعال کردن مجموعه‌های داخلی بتوانیم بستر لازم برای برقراری ارتباط با دیگر اعضای مترو پلیس و شهرهای مختلف جهان را ایجاد کنیم.

رویدادهای بین‌المللی را به مشهد بیاوریم

شهردار سابق مشهد با اشاره به اهمیت بهره‌گیری از تجربیات دیگر شهرها تصریح کرد: برای اولین بار شهرداری مشهد با طرح مسائل و مشکلات خود با دیگر شهرهای جهان می‌توانست با بهره‌گیری از تجریبات جهانی در حوزه‌های مختلف به خصوص حاشیه نشینی به راهکارها و راهبردهایی دست پیدا کند.

نوروزی با اشاره به تلاش برای مداخله جوانان در نشست‌ها خاطرنشان کرد: سعی کردیم در همایش‌های جهانی علاوه بر شهردار و معاونین، بدنه کارشناسی شهرداری نیز حضور داشته باشند چرا که  نسل جوان توانمندی بسیار بهتری برای جذب نکات و برقراری ارتباط در اختیار دارند.

وی در ادامه با اشاره به مبحث خواهرخواندگی مشهد با دیگر شهرها، عنوان کرد: در گذشته استفاده بهینه‌ای از ارتباطات خودمان نمی‌کردیم اما در تلاش هستیم تا در دوره فعلی حداکثر استفاده را ببریم و در همین راستا از شهرداری خواستیم تا گزارشی از خواهرخواندگی‌ها و نوع تعاملات مشهد ارائه کند.

نوروزی برای تشریح اثرگذاری ارتباطات بین‌المللی به خاطره ای از سفر به کره جنوبی اشاره کرد و گفت: در سال 1375 از طرف استانداری و همراه با یک تیم از مدیران دولتی و بخش خصوصی برای امضای قرارداد خواهرخواندگی میان استان خراسان و گیونگی به کره سفر کردیم. در آن سفر مشاهده کردم که کشوری مانند کره همه سعی و تلاش خود را می‌کند تا میزبانی جام جهانی را بدست بیاورد. اما تلاش برای میزبانی یک رویداد بین‌المللی از این جهت بود که اگر بخواهی یک تبلیغ در یکی از تلویزیون‌های دنیا انجام دهید، باید هزینه بسیار زیادی صرف کنید؛ در حالی که اگر یک رویداد بین المللی در آن شهر و کشور برگزار شود نگاه تمام رسانه‌های دنیا به آن سو بوده و همه به آن می‌پردازند.

نوروزی با بیان اینکه حضور اتباع سایر کشورها در یک شهر می‌تواند بستر اقتصادی مناسبی را ایجاد کند، ابراز کرد: در آن سفر یکی از همراهان با استفاده از ارتباطات خود، صادرات یک کالای خاص ایران هم به کره جنوبی و هم به ژاپن را اجرایی کرد و مدت مدیدی توانست کار گسترده ای انجام دهد.

وی افزود اضافه کرد: وقتی یک هیات به شهر یا کشوری می‌رود با مسائل شهری، موقعیت‌ها و ظرفیت‌های آشنا و آن‌ها را منتقل می‌کنند. به طور مثال با توجه به تبلیغات سوئی که علیه ایران در کشورهای مختلف انجام می‌شود زمانی که برخی از آن‌ها به کشور ما سفر می‌کنند با مشاهده امنیت، آرامش و آبادانی شهرهای ما می‌توانند این حس خود را به سایر مردم دنیا منتقل کنند.

هزاران میلیارد سرمایه قفل شده است

رئیس کمیسیون اقتصادی شورای پنجم یکی از مسائل مهم امروز را ایجاد اشتغال، درآمد و ارزش افزوده عنوان کرد و گفت: بررسی وضعیت مشهد نشان می دهد هزاران میلیارد تومان سرمایه در مشهد قفل شده است و حتی عدم گردش این سرمایه‌ها نیز هزینه دارد.  

وی تاکید کرد: متاسفانه در بسیاری موارد هزینه زمان را محاسبه نمی‌کنیم و در مجموعه‌هایی نظیر شهرداری و دیگر دستگاه‌های اجرایی زمان اهمیتی ندارد؛ در حالی که همین زمان و گذر آن هزینه بسیار سنگینی دارد.

شهردار سابق مشهد تصریح کرد: پروژه‌ای که 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری در آن شده و 100 میلیارد تومان تسهیلات بانکی دارد وقتی برای گرفتن پاسخ به سیستم شهرداری یا نظام مهندسی 6 ماه باید انتظار بکشد به این معنا است که درخوش بینانه ترین حالت 10 میلیارد تومان هدر رفت هزینه دارد.

وی ادامه داد: زمانی که پروژه‌ای به دلیل عدم پاسخ گویی و عدم حل مشکلاتش در سیستم ما نمی تواند مسائلش را حل کند سالی 20 تا 30 درصد هزینه به آن تحمیل می‌شود.

رضایت سرمایه‌گذاران باید جلب شود

نوروزی با بیان اینکه سالیانه 100‌ها میلیارد تومان هزینه به پروژه‌های کلان متوقف شده در مشهد تحمیل می‌شوند، گفت: قفل گشایی از سرمایه‌های بسیار بزرگ در این شهر و جلب رضایت سرمایه‌گذاران فعلی باید انجام شود چرا که رضایت مشتریان فعلی، بزرگترین تبلیغ برای جذب مشتریان آینده مشهد است.

عضو شورای شهر مشهد یادآور شد: به طور مثال در چین که جز کشورهایی با بالاترین حجم سرمایه گذار خارجی است، هم اکنون تمام برندهای تولید کننده در زمینه های مختلف با نام خودشان یا تحت برند آن‌ها و با کیفیت های خوب کار می کند. چین زمانی که خواست سرمایه گذار بین‌المللی جلب کند، در اولین اقدام سرمایه چینی‌ها را جذب کرد؛ در گام بعدی و با ایجاد اعتماد و بازگشت سرمایه‌ها اقدام به جذب سرمایه‌های چینی خارج از کشور نمود.

نوروزی در ادامه افزود: دولت چین برای اینکه بتواند اعتماد چینی‌های مقیم خارج را جلب کند، حتی دو کرسی در پارلمان را به آن‌ها اختصاص داد و در نتیجه توانست اعتماد دنیا را جلب کند؛ زیرا چینی‌های مقیم اروپا و آمریکا بزرگترین تبلیغ برای جذب هزاران سرمایه گذار دیگر شدند.

عضو شورای شهر مشهد تصریح کرد: ما اگر امروز می‌خواهیم در مشهد جذب سرمایه داشته باشیم اولین گام این است که مشکل پروژه‌های به گل نشسته را حل کنیم؛ اگر نتوانیم مشکلات هزاران میلیارد تومان سرمایه زمین‌گیر شده را حل کنیم نمی‌توانیم سرمایه‌گذار جدیدی جذب کنیم.

وی با بیان اینکه فارغ از اینکه این پروژه‌ها مربوط به شهرداری هست یا نیست باید به دنبال راهکار باشیم، ابراز کرد: اگر بتوانیم این مشکلات را حل کنیم قطعا بزرگترین تبلیغ در حوزه جذب سرمایه گذار را انجام داده‌ایم.

مدیریت شهری یعنی مدیریت سرمایه‌ها

نوروزی با اشاره به این مطلب که ما باید به عنوان مدیریت شهری یعنی مجموعه‌ای که اداره شهر را بر عهده دارد هدایت کننده سرمایه‌ها در زمینه‌های مورد نیاز باشیم، گفت: اگر در این شهر میزان تولید ساخت و ساز بیش از مورد نیاز باشد، آن سرمایه را دچار مشکل کرده‌ایم؛ به عبارت دیگر بناهایی ایجاد می‌شوند و مشتری برای آن‌ها وجود ندارند!

رئیس کمسیون اقتصادی شورای شهر مشهد ابراز کرد: سرمایه‌های موجود در شهر، سرمایه‌ها ملی تلقی می‌شوند و می‌توانیم با مطالعات راهبردی و فعالسازی و هدایت آن‌ها از اتلافشان جلوگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: مشهد با بیش از سه میلیون تن جمعیت نیازها فراوانی را در خود جای داده است. نیاز به مراکز تفریحی از جمله این نیازهاست که پارک‌های آبی، نمونه کوچکی از سرمایه‌گذاری موفق با توجه به نیازها و خواست شهروندان هستند. باید با تکمیل مطالعات در حوزه‌های مختلف به ساماندهی و هدایت سرمایه‌گذاری‌ها بپردازیم.

عضو شورای شهر مشهد با تاکید بر اینکه در مشهد باید متناسب با فرهنگ و باورهای مذهبی برای اوقات فراغت تلاش کنیم، اظهار کرد: با توجه به حضور سالانه بیش از 27 میلیون زائر، این افراد در طول شبانه‌روز یک ساعت در حرم حضور دارند، اگر 10 ساعت نیز استراحت کنند باید برای 13 ساعت وقت آزاد آن‌ها برنامه ریزی کنیم که می‌تواند موجب ایجاد اشتغال و در آمد نیز شود.

وی در پایان با اشاره به راه‌های کسب درآمد شهری تاکید کرد: شهرداری نباید از ساخت و ساز درآمد کسب کند و باید بستری را ایجاد کند تا برای ارائه خدمات مختلف و گذراندن اوقاف فراغت و نظایر آن درآمدهایی برای ادراه شهر کسب کند.
آخرین ویرایش: دوشنبه 27 آذر 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»