اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

گزارش کامل از برنامه های فرهنگی "کنسولگری پاکستان در مشهد" و برگزاری نشست خبری + عکس

   |  چهارشنبه 6 دی 1396
align=bottom
پس از برگزاری اولین جلسه هم‌اندیشی سرکنسول جدید پاکستان در مشهد مقدس و مسئولین بخش اردو خبرگزاری تسنیم، برنامه‌های فرهنگی مختلفی برای اجرا در سالروز تولد بنیان گذار پاکستان طراحی شد. در این خصوص با تلاش مسئولین کنسولگری و همکاری خبرگزاری تسنیم صبح روز 25 دسامبر(4 دی) یک کنفرانس بزرگ خبری با حضور نمایندگان رسانه‌های مطرح کشور در محل کنسولگری برگزار شده و...
...  «عرفان محمود بخاری» به تبیین تلاش‌های «محمد علی جناح» پرداخت.

سرکنسول پاکستان در مشهد مقدس، جناح را صاحب اراده‌ای محکم دانست و گفت: وی برای تمام مردم از هر قوم و مذهب و رنگ و نژادی ارزش قائل بود و با توجه به موقعیت ایجاد شده نخستین بیداری اسلامی در شبه قاره را کلید زد.

بخاری سپس به ظرفیت‌های موجود بین ایران و پاکستان اشاره کرد و آن را موقعیتی مناسب برای افزایش ارتباط میان مردم دو کشور دانست.

وی خاطر نشان کرد: پاکستان همیشه در مبارزه و رویارویی با تروریسم در خط مقدم بوده  و مقابله با تروریسم در این کشور تنها به جنگ در کنار آمریکا خلاصه نمی‌شود.

بخاری در پاسخ به پرسشی درمورد حمایت ایران از کشمیر گفت: امروز کشمیر به یک منطقه کوچک در جهان محدود نمی‌شود و ایران، کشمیر را مانند فلسطین دانسته و از کشمیر و پاکستان پشتیبانی و حمایت کرده است در این خصوص باید به‌صورت ویژه از رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکر کرد.


وی در ادامه با اشاره به رویکرد پاکستان در مورد یمن گفت: دیدگاه پاکستان در مورد یمن مشخص است و البته صدها هزار کارگر پاکستان در عربستان مشغول به‌کار بودند و برای خانواده خود خرجی می‌فرستند که اخراج آنها برای پاکستان تبعات بدی داشته است  و از این بابت پاکستان متحمل خسارت مالی زیادی شده است.

وی افزود : پاکستان در قواعد و ارزش‌هایی که به آن ایمان دارد، پایدار و راسخ است و هزینه‌های آن را می‌پردازد. سرکنسول پاکستان در مشهد به ظرفیت‌های اقتصادی بین ایران و پاکستان اشاره و ابراز امیدواری کرد مبارزه جدی با قاچاق باعث رونق گرفتن تجارت بین دو کشور شود.

افتتاح یادمان «زیارت» در کنسولگری پاکستان

در ادامه سرکنسول پاکستان همراه با خبرنگاران برای افتتاح یادمان زیارت یا بازسازی شده مکانی که محمد علی جناح 60 روز آخر عمر خود را در آنجا سپری کرده بود حرکت کردند.


بخاری در توضیح این محل تصریح کرد: جناح به دلیل ابتلا به بیماری سل تنها چند ماه از عمر کشور پاکستان را درک کرد و سپس به منطقه‌ای در نزدیکی شهر کویته سفر کرده و 60 روز پایانی عمر خود را در اتاقی کوچک به سر برد که نمونه‌ای از آن در کنسولگری پاکستان افتتاح شده است.

تقدیر از خبرگزاری‌های برتر در حوزه پاکستان

برنامه دیگری که در روز ولادت جناح در کنسولگری اجرا شد، تقدیر از خبرگزاری‌های برتر در حوزه پاکستان بود.


خبرنگاران حاضر پس از آنکه با غذاهای سنتی پاکستانی پذیرایی شدند، به ترتیب تندیس ویژه کنسولگری را دریافت کرده و از آنها به دلیل تلاش برای ایجاد روابط دوستانه میان ایران و پاکستان تقدیر به عمل آمد.

مردم مشهد هم در این شادی سهیم شدند

بعد از ظهر روز دوشنبه، مسئولین کنسولگری پاکستان در مشهد پس از هماهنگی با دستگاه‌های ذی‌ربط اقدام به برپایی غرفه‌ای  روبروی بوستان باغ ملی کرده و از مردم مشهد با شیرینی و چای پذیرایی کردند.

در این اقدام جالب «عرفان محمود بخاری» کیک ویژه سال‌روز ولادت جناح را برید، که با استقبال فراوان مردم مشهد همراه شد.

توزیع بروشورهایی که حاوی مسابقاتی در مورد بنیان‌گذار پاکستان بود از دیگر برنامه‌های اجرا شده در غرفه  خارج از کنسولگری بود.

جلسه مشترک با حوزه هنری خراسان رضوی

یکی دیگر از پیشنهادهایخبرگزاری تسنیم که مورد موافقت سرکنسول پاکستان قرار گرفته و اجرایی شد برگزاری نشستی مشترک با مسئولین حوزه هنری خراسان رضوی بود که نتایج جالبی به همراه داشت.

با هماهنگی ها و توافقات صورت گرفته میان دو طرف، «مرادی» مسئول حوزه هنری خراسان رضوی اعلام کرد: به زودی فیلم « محمد علی جناح» در سینما هویزه مشهد اکران شده و عموم شهروندان می‌توانند با زندگی بینان‌گذار پاکستان آشنا شوند.

علاوه بر این قرار است به زودی از تندیس جناح در یکی از خیابان‌های پر تردد مشهد رونمایی شود تا مردم شاهد آغاز فصل جدیدی از هم‌کاری میان دو کشور باشند.

align=bottom


آخرین ویرایش: چهارشنبه 6 دی 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»