• نشست صمیمی شهردار مشهد با دانشجویان خارجی دانشگاه فردوسی
  بیست و دوم مرداد ماه نود و هفت
 • قطار بین المللی مشهد - نخجوان آذربایجان
 • عرض تبریک به مناسبت ورود
  دانشگاه علوم پزشکی به نظام رتبه بندی شانگهای
  و کسب رتبه سوم دانشگاه های کشور بر اساس رتبه بندی جهانی وبومتریکس
 • آغاز عنقریب پرواز میان مشهد- باکو
  و مشهد- بصره
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت
  رصدخانه توسعه روابط خارجی مشهد با محوریت تکریم زائران غیرایرانی

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

برگزاری نشست بررسی فرصت های سرمایه گذاری استان با حضور هیئت سازمان سرمایه گذاری تایلند در محل اداره کل امور اقتصادی و دارایی در آخرین روز تیرماه گذشته، شایسته ی تقدیر است. از این رو از دفتر جذب و حمایت سرمایه گذاری استانداری ، و آقای دکتر سید مهدی رمضانی مدیرکل اقتصاد و دارایی استان و نیز

مرکز خدمات سرمایه گذاری استان

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق شد، برای نخستین بار به نظام رتبه بندی شانگهای ورود پیدا کند. براین اساس دانشگاه توانست در حوزه داروسازی و علوم دارویی (Pharmacy & Pharmaceutical Sciences) ...در رتبه ۱۵۱ تا ۲۰۰ در بین دانشگاه جهان قرار گیرد که جایگاه شاخص و قابل توجهی است. ما نیز ضمن تبریک این موفقیت، از:

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه پویا»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

تلاش های بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام) برای طراحی، هدایت و برگزاری هرچه باشکوهتر برنامه های فرهنگی، هنری و بین المللی مرتبط با جشن های دهه کرامت طی شانزده دوره در قالب جشنواره امام رضا(ع) در 31 استان کشور و بسیاری از نقاط دنیا حقیقتاً قابل تقدیر است. لذا به سهم خود، از:

بنیاد بین المللی امام رضا(ع)

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

اداره زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در دهه کرامت97، واقعاً خوش درخشید. برنامه ریزی برای بهره مندی معنوی 158 هزار زائر خارجی از برنامه های حرم مطهر رضوی ویژه عرب زبانان، اردو زبانان، آذری زبانان، انگلیسی زبانان و فارسی زبانان مقیم کشورهای دیگر براستی ستودنی است. لذا به سهم خود از خادمان بین المللی حضرت در:

آستان قدس رضوی

عمیقاً سپاسگزاریم!

توسعه گردشگری اسلامی در مشهد ٢٠١٨

   |  جمعه 15 دی 1396
سال گذشته، سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی (آیسسکو) با عضویت ۵٧ کشور اسلامی، کلان‌شهر مذهبی مشهد را برای سال ٢٠١٧ میلادی پایتخت فرهنگ اسلامی در آسیا انتخاب کرد اما اینکه مشهد سال گذشته میلادی پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد معنی‌اش این نیست که در سال ٢٠١٨ این عنوان برای مشهد تمام شده باشد....
در سال ٢٠١٧ ظرفیت‌های مشهد در زمینه‌های مختلف مذهبی، فرهنگی و گردشگری معرفی شد و امسال قرار است از معرفی این ظرفیت‌ها بهره‌ببریم. بنابراین عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» تا سال‌ها برای مشهد ادامه خواهد داشت، کارهای فرهنگی بیشتری اجرا می‌شود و مشهد برای سال‌های آینده قطب گردشگری اسلامی خواهد شد.
از این رو، دبیرخانه رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» برای تحقق اهداف این نام‌گذاری، تصویب چشم‌انداز ده‌ساله این عنوان را در دستور کار خود قرار داده است. در این راستا پایدارسازی ردیف بودجه برای «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» نیز دنبال می‌شود. سال٩۶ ردیف مستقلی برای مشهد ٢٠١٧ وجود داشت که چون با همین عنوان تصویب شده بود، این اعتبار در بودجه سنواتی کشور در سال ٩٧ پیش‌بینی نشده بود اما به دنبال پیگیری اداره‌کل ارشاد اسلامی استان، آبان‌ماه، دولت با تخصیص این بودجه برای سال ٩٧ هم موافقت کرد و دستوری مکتوب به استاندار خراسان‌ رضوی صادر کرد که در لایحه پیشنهاد بودجه دولت به مجلس شورای اسلامی، ردیف مشخصی تحت‌ عنوان «کمک به برنامه‌ها و فعالیت‌های پایتخت‌ فرهنگی جهان اسلام» پیشنهاد شود. صرف‌ نظر از اینکه تخصیص این بودجه چقدر باشد و رقمش چقدر، ذکر این عنوان می‌تواند بر توسعه پایتخت فرهنگی جهان اسلام در بازه زمانی‌ای ده‌ساله مؤثر باشد.
اما اینکه مشهد ٢٠١٧ چه دستاوردهایی برای این کلان‌شهر داشته است و در سال‌های آتی نیز قرار است مشهدی‌ها چه منافعی از این عنوان ببرند از مهم‌ترین مباحثی است که همواره دنبال می‌شود.
برگزاری هفته‌های فرهنگی کشورهای اسلامی، استفاده حداکثری از فضای رسانه‌ها و فضای مجازی در عرصه بین‌الملل برای معرفی داشته‌های فرهنگی و تمدنی مشهد و ایران‌اسلامی و معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها و مفاخر و مشاهیر، توجه به گردشگری اسلامی و توسعه زیرساخت‌های حضور زائران خارجی، توسعه زیرساخت‌های شهر اسلامی در عرصه بین‌الملل، تأمین متون و محتوای فرهنگی و هنری، و علمی و رسانه‌ای با زبان‌های رایج دنیا برای معرفی مشهد و همچنین معرفی آداب رسوم و ترویج فرهنگ اسلامی و فرهنگ رضوی از اهدافی است که نه‌تنها در سال ٢٠١٧ محقق شد بلکه در مشهد ٢٠١٨ نیز به دنبال تحقق مطلوب‌تر آن هستیم.
در طول سال ٢٠١٧ در مشهد ١۵٠ رویداد فرهنگی و بین‌المللی انجام شد و نزدیک به پنج هزار میهمان خارجی به مشهد تشرف داشتند. ١٢٠ تولید فرهنگی و هنری (کتاب، فیلم، پوستر، نرم‌افزار و سرود) نیز داشتیم. این مباحث نشان‌دهنده موفقیت در میزبانی این عنوان است. در مشهد به مثابه پایتخت فرهنگی جهان اسلام، اتفاقات خوبی رقم خورد و این موفقیت‌ها در سایه تعامل جمعی محقق شد. 
در بازدید از آیسسکو در مراکش و جلسات با مدیران این سازمان جهانی نیز بر موفقیت مشهد تأکید و نام مشهد به عنوان شایسته‌ترین ‌شهر برای ادامه پایتختی فرهنگی جهان اسلام مطرح شد. باید توجه داشت که تحقق اهداف و معرفی ظرفیت‌های مشهد و پایتخت فرهنگی جهان اسلام بدون ظرفیت رسانه‌ها امکان‌پذیر نیست. در این راستا می‌طلبد داشته‌های فرهنگی، تمدنی و تاریخی مشهد از طریق برنامه‌های مختلف و رسانه‌ها به جهانیان معرفی شود.
بارگاه منور رضوی همواره بزرگ‌ترین ظرفیت مشهد برای معرفی در جهان اسلام است و این رویداد فرهنگی در کنار این ظرفیت عظیم مذهبی، فرصتی استثنایی برای جهانی شدن مشهد است.
تجربه‌ خوب عملکرد مشهد در سال ٢٠١٧ به جهان نشان داد ایران می‌تواند رویدادهای بزرگ را به نحوی شایسته و بایسته‌ برگزار کند. از این رو، از فرصتی که دوباره در اختیار مشهد گذاشته شده است برای توسعه روابط با کشورهای اسلامی در حوزه‌های عمرانی و اقتصادی و نیز توسعه روابط سیاسی و اجتماعی، هم برای شهر مشهد با محوریت توسعه گردشگری مذهبی و هم برای نظام جمهوری اسلامی ایران، بهره خواهیم برد.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


عضویت در اندیشکده ی فرهیخت

ارزیابی و رصد رویدادهای بین المللی مشهد تا مرداد ماه 1397


دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»


دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»


«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com