اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

رئیس اداره روابط بین‌الملل شهرداری مشهدمقدس مطرح کرد؛ تلاش در بومی‌سازی دستاورد سفرهای خارجی شورای پنجم و مدیریت شهری

   |  سه شنبه 3 بهمن 1396
align=bottom
رئیس اداره روابط بین الملل شهرداری مشهدمقدس گفت: تلاش می‌شود نتایج و دستاورد سفرهای خارجی شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری برای مشهدالرضا(ع) بومی سازی و عملیاتی شود. به گزارش شهرآراآنلاین، حسین کشیری در برنامه زنده تلویزیونی «اشاره» که از سیمای خراسان رضوی پخش شد، با بیان این مطلب، اظهار کرد: رفت و آمد اعضای شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری به خارج از کشور...
... به منظور حضور در سمینارها و کنفرانس‌های خارجی در چارچوب دستورالعمل‌ها و ضوابط خاصی صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه دستاوردهای این سفر مورد مطالبه مردم و دستگاه‌های امر است، تلاش می‌شود تجربیات این سفرها بومی‌سازی شده و هر چه بیشتر به سمت علمیاتی شدن به پیش رود.
وی با اشاره به تشکیل کارگروهی پیش از اعزام به منظور بررسی صلاحیت افراد، افزود: این کارگروه تخصص افراد را بررسی کرده و نتیجه را به وزارت کشور ارسال می‌کند. وزارت کشور نیز با صدور مجوزهایی، اجازه حضور مقامات شهری در کنفرانس‌های خارجی را ارائه می‌دهد.
رئیس اداره روابط بین‌الملل شهرداری مشهدمقدس ادامه داد: در پایان سفر نیز نتایج و دستاوردهای حاصل شده از کنفرانس در قالب گزارش‌های متعدد به وزارت کشور ارسال می‌گردد.
کشیری به پتانسیل شکل‌گیری خواهرخواندگی بین شهرهای مختلف جهان پس از بروز جنگ‌های جهانی اول و دوم اشاره کرد و گفت: اولین بار پیشنهاد بهره‌گیری از ظرفیت‌ گفتگوهای فرهنگی و مردمی برای نزدیک شدن قلوب از سوی کشور فرانسه و انگلیس مطرح شد.
وی بیان کرد: بر این اساس برقراری پیوند خواهرخواندگی بین شهرهایی که دارای اشتراکات مشخصی هستند، مطرح شد و بر مبنای پروتکل‌ها قراردادهایی تنظیم و منعقد شد.
رئیس اداره روابط بین‌الملل شهرداری مشهدمقدس با اشاره به اینکه مشهد با 3 شهر دنیا پیوند خواهرخواندگی رسمی دارد، توضیح داد: در این راستا شهر ارومچی در استان سینکیانگ چین، شهر لاهور در پاکستان و شهر نجف اشرف در عراق را می‌توان نام برد.
کشیری به توضیح قراردادهای خواهرخواندگی پرداخت و اظهار کرد: در این قراردادها، راهبرد، عملیات و دیپلماسی بین دو شهر تعریف می شود. برای مثال مسلمانان ارومچی به واسطه مشتراکات مذهبی تمایل بسیاری به حضور در مشهد مقدس و زیارت امام هشتم (ع) را دارند.
وی بیان کرد: به همین واسطه مناسباتی بین شهر مشهد و ارومچی شکل می‌گیرد که در قالب آن می‌توان به برقراری پرواز مشهد ارومچی اشاره کرد که در دست بررسی قرار دارد.
رئیس اداره روابط بین‌الملل شهرداری مشهدمقدس افزود: ارتباطاتی نیز با شهر لاهور شکل گرفته که به تبادل تجربیات در حوزه کشاورزی، صنعت و فضای سبز منتج شده است. 
کشیری به مهمترین برنامه‌های آینده این مدیریت اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود مضجع منور رضوی تلاش می‌شود مشهد در خارج از مرزهای کشور بیش از گذشته معرفی گردد و ابعاد مختلف این کلانشهر به جهانیان شناسانده شود.
وی تصریح کرد: همچنین استفاده از تجارب کشورهایی که از سبک خاص مدیریت بهره می‌گیرند، در دستور کار قرار دارد. مشهد نیز از شعار شهر هوشمند استفاده می‌کند و در این زمینه از تجربیات کشورهایی که در این حوزه دستاوردهای قابل توجهی دارند، بهره‌گیری می‌شود.
رئیس اداره روابط بین‌الملل شهرداری مشهدمقدس همچنین گفت: توسعه روابط با شهرهایی چون کازان، افزایش تعداد شهرهای خواهرخوانده با مشهد و تبدیل شدن این کلانشهر به کانون آموزش‌های جامعه ایمن و متروپلیس در غرب آسیا از دیگر اولویت‌های پیش‌روی این مدیریت است.
کشیری در پایان از سفر هیئتی بلندپایه از اتریش به مشهد در آینده نزدیک خبر داد. 
آخرین ویرایش: سه شنبه 3 بهمن 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»