اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  قدیمی ترین درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  

رقابت «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زائر سلامت»! یکی با «دلار» و دیگری با «یورو»!  

برترین های دیپلماسی

جمعه 21 13 دی 1397 | شورای شهر هزینه مسافران خارجی مشهد را افزایش ندهد. شورای شهر مشهد در آخرین جلسه علنی خود مصوبه‌ای داشت که باید گفت بدعتی تازه بوده و لازم است متولیان امور شهر و حتی استان نسبت به آن دقتی ... | به قلم علی محمدزاده

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

تحلیل فرهیخت: رقابت تنگاتنگ «شورای شهر مشهد» با «بیمارستان رضوی» در زدن تیرهای خلاص به نهال تازه جان گرفته «زوار غیرایرانی» و «زائر سلامت»! یکی با تبر «دلار» و دیگری با گیوتین «یورو»!

به قلم عبدالرضا زرگری | به نام خدایی که همه ی روزها، روزهای خوب اویند، اما نمی دانم چرا دوشنبه هایی که اتفاقاً مصادف با شانزدهم یا هفدهم هر ماه می شوند، برای دیده بانان رویکرد بین المللی و توسعه ی روابط خارجی مشهد، اینقدر پر اضطراب و پر دلهره می گذرند؟ دوشنبه هایی که یکی بخیر می گذرد، اما دیگری همچون این دوشنبه ی سیاه از اولین روز ماه جماد، نه! نه تنها بخیر نمی گذرد، که دو قبضه، مصداق اشد شرّ می شود! کمی رحم هم خوب چیزی است! بگذارید جای میخ اولی بر تابوت «زائر سلامت» مرهم بخورد، بعد مسمارهای دومی و سومی را به طور همزمان بکوبید! اینطوری مسلمانی تر است!... | دوشنبه 17 دی 1397

دیپلماسی ...

برگزاری مراسم اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز با حضور وزیر علوم در دانشگاه فردوسی مشهد + تصاویر

   |  چهارشنبه 18 بهمن 1396
مراسم اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در روز چهارشنبه 18 بهمن ماه 1396 در تالار اجتماعات دکتر رحیمی زاده دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد،دکتر باباخانی معاون اداری مالی دانشگاه فردوسی مشهد به نمایندگی از هیئت‌رئیسه دانشگاه، ضمن عرض خیرمقدم از میهمانان تشکر و قدردانی کرد و اظهار داشت:....
امیدوارم برگزاری نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در مشهد مقدس در جوار بارگاه مقدس امام هشتم باعث خیروبرکت باشد و در سال‌های آتی با موفقیت هرچه بیشتر برگزار شود.

سپس دکتر طالبی رئیس دانشگاه اصفهان ضمن عرض سلام و خسته نباشید،بیان کرد: در دانشگاه اصفهان با قدمت حدود 70 ساله و وسعت قابل‌توجه آن و تعدد ساختمان‌های موجود در دست احداث، موضوع مدیریت سبز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی هم‌چنین از اقدامات دانشگاه اصفهان در کاهش مصرف انرژی، ازجمله؛ نصب کنتورهای آب،برق و گاز در ساختمان‌ها، عدم استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و جایگزینی آن‌ها با لامپ‌های کم‌مصرف، ذخیره‌سازی سرمایش، تصفیه پساب خاکستری خوابگاه‌های دانشجویی، تفکیک زباله، آبیاری قطره‌ای، کاشت گونه‌های مقاوم به آفات، نصب هیئت‌رئیسه های خورشیدی، خبر داد.

دکتر طالبی در پایان از برگزاری همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در سال آینده در دانشگاه اصفهان خبر داد.

دکتر عسکریان ،معاون اداری مالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در آیین اختتامیه‌ نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: قرار بود هر دو سال همایش دانشگاه سبز برگزار بشود، اما تصمیم بر آن شد که این همایش بین‌المللی هرساله برگزار شود.

وی ابیانه ادامه داد: از سوی دوستان و میهمانان پاکستانی پیشنهادشده است که این همایش سال آینده در پاکستان برگزار شود، اما تصمیم گرفته شد این انتقال صورت نگیرد.

دکتر عسکریان گفت: تفاهم‌نامه‌ای قرار است بین ایران و کشورهای بنیاد اکو در راستای سیاست‌های سبز منعقد گردد. به گفته‌ی آنان، ایران بهترین کشور ازنظر سیاست‌های حافظ محیط‌زیست و سبز هست.

وی در مورد ادغام همایش‌های بین‌المللی گرین متریک و دانشگاه سبز در سال ۲۰۲۱ میلادی اظهار داشت: سال آینده اصفهان میزبان همایش دانشگاه سبز خواهد بود و سپس زنجان. چون در همان سال قرار بر آن بوده که همایش بین‌المللی گرین متریک برگزار شود، دو همایش در یکدیگر ادغام خواهند شد.

دکتر عسکریان ابیانه در پایان تصریح کرد: به گفته‌ی مدیران و میهمانان بین‌المللی این همایش، سطح فعالیت‌ها و میزبانی ایران و دانشگاه فردوسی مشهد را بالا دانستند.

دکتر شمس، مشاور وزیر علوم ،تحقیقات و فناوری در جریان آیین اختتامیه نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز ضمن گرامیداشت دهه فجر و قدردانی از عوامل برگزاری این همایش به‌ویژه از دکتر عسکریان ، دکتر کافی ،دکتر بابا خانی و دبیرخانه همایش، تصریح کرد : حفظ محیط‌زیست ،صرفه‌جویی در مصرف جزو بدیهیات است و دانشگاه و دانشگاهیان باید در توسعه‌ی پایدار و حفظ محیط‌زیست و منابع پیشرو باشند

وی در پایان اظهار کرد :بی‌توجهی به محیط‌زیست مشکلات بسیاری را به وجود آورده است و امیدوارم با برگزاری این‌چنین همایش‌ها به فرهنگ‌سازی و حل معضلات این مسئله کمک کند.

در پایان مراسم بیانیه‌ پایانی نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز توسط مهندس منفرد، دبیر کارگروه مدیریت انرژی اداره کل نظارت بر طرح‌های عمرانی وزارت علوم،تحقیقات و فناوری به شرح زیر  قرائت شد.

بیانیه پایانی نخستین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز

شرکت‌کنندگان در اولین همایش بین‌المللی دانشگاه سبز که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان برنامه و بودجه کشور که به میزبانی دانشگاه فردوسی مشهد در تاریخ 17 و 18 بهمن ماه 1396 (6 و 7 فوریه ۲۰۱۸) برگزار شد؛ ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری کنفرانس‌های بین‌المللی با حضور دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور و متخصصین و صاحب نظران سایر کشور ها به منظور دستیابی به پایداری دانشگاه های کشور بر موارد ذیل توافق نمودند:

1- بر اساس مدل تراز تلفیقی-تطبیقی رتبه بندی ارزیابی دانشگاه های سبز که توسط وزارت علوم و با همکاری دانشگاه شیراز تهیه شده است ارزیابی دانشگاه های سبز ایران انجام شود.

2- بانک اطلاعاتی از اساتید مختصص و صاحب نظران در حوزه مدیریت سبز و مرتبط با موضوعات دانشگاه سبز تشکیل گردد تا ارتباط با پژوهشگران تقویت گردد.

3- وزارت علوم و سازمان برنامه جهت توسعه پروژه های مدیریت سبز از دانشگاه های فعال در این زمینه حمایت نمایند.

4- سالانه وضعیت پایداری دانشگاه ها بر اساس مدل ملی انجام و نتیجه آن به دانشگاه ها اعلام شود.

5- حمایت از حمل و نقل پاک با طراحی سیستم های سازگار با محیط زیست در دانشگاه ها به منظور فرهنگ سازی در زمینه کاهش استفاده از سوخت های فسیلی.

6- همکاری و تعامل با کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم به منظور سیاست گذاری، برنامه ریزی وحمایت از اجرای پروژه های مدیریت سبز و برگزاری نشست های دوره ای با متخصصین و صاحب نظران دانشگاه های سراسر کشور و ایجاد اتاق فکر به منظور تسریع در رسیدن به اهداف مشخص شده توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم.

7- تهیه الگو برای پیاده سازی دانشگاه پایدار توسط کارگروه مدیریت سبز وزارت علوم با همکاری دانشگاه های سراسر کشور.

8- تهیه پیش نویس تفاهم نامه فی ما بین بنیاد علمی اکو و وزارت علوم، تحقیقات وفناوری در خصوص انتقال تجربیات دانشگاه سبز ایران به کشورهای عضو اکو.


در پایان شرکت‌کنندگان ضمن قدردانی از وزیر محترم علوم تحقیقات فناوری و معاون محترم توسعه امور علمی، فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور و مدیران و کارشناسان آن سازمان جهت حضور در این همایش و قدردانی از معاونت اداری و مالی و مدیریت منابع، و اداره کل نظارت بر طرح های عمرانی وزارت علوم از میزبانی و مهمان‌نوازی دانشگاه فردوسی مشهد در مدت زمان برگزاری همایش تشکر می‌نمایند. همچنین مراتب قدردانی خود را از جناب آقای دکتر کافی ریاست محترم دانشگاه فردوسی مشهد و رییس همایش، و کلیه دست اندر کاران اجرایی و علمی همایش کمال تشکر و قدردانی را دارد.

شرکت کنندگان در این همایش از ریاست محترم دانشگاه اصفهان مسئولین محترم آن دانشگاه بابت قبول میزبانی دومین همایش بین المللی دانشگاه سبز تشگر و قدردانی می نمایند.
آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 بهمن 1396
Share
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 22 آذر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.450
 اخبار   3183     بین الملل   2579     آسیا   2223     مراسم بین المللی / داخل و خارج   934     دیپلماسی اقتصادی    661     دیپلماسی دانشگاهی  608     دیپلماسی زیارت، زائر/ امام رضا(ع)/ ،   587     افتخارات / مفاخر   555     دیپلماسی گردشگری    536     دیپلماسی علمی   476     جهان اسلام   454     اروپا   448     میهمان/میهمانان خارجی   435     دیپلماسی فرهنگی  420     دیپلماسی آموزشی   420     دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی)   412     آیا می دانید که مشهد...   386     دانشگاه فردوسی مشهد   358     شهرداری مشهد   312     دیپلماسی نمایشگاهی  280     آستان قدس رضوی   250     سرمایه گذاری   248     استانداری خراسان رضوی   242     تصاویر / گزارش های تصویری   241     عراق   234     صادرات و واردات   208     پاکستان   205      دیپلماسی هنری   190     دیپلماسی شهری  187     افغانستان   184     دیپلماسی ورزشی   178     دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت/   176     استاندار   169     دیپلماسی سیاسی  166     حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی   148     دیپلماسی اجتماعی    147     آفریقا   144     مشهد 2017  مشهد 2017   139     نمایشگاه بین المللی مشهد   126     سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول   123     سرمایه گذاری خارجی   110     پایتخت معنوی ایران   103     جلسات،ملاقاتها، بازدیدها، سفرها/ داخل و خارج   93    

اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 22 آذر ماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»