• اهدای جایزه ویژه به چهار بانوی خارجی در
  مراسم اختتامیه سومین جایزه جهانی گوهرشاد
  بیست و هفتم تیرماه - تالار قدس آستان قدس رضوی - مشهد مقدس
 • همزمان با زادروز فرخنده حضرت فاطمه معصومه(س) :
  شانزدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) از قم آغاز شد
  یکشنبه، بیست و چهارم تیرماه نود و هفت
 • مدیرعامل بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) مشهد:
  ارسال محصولات فرهنگی به ۷۸ کشور دنیا در دهه کرامت
  برگی از افتخارات بین المللی جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) از خاستگاه مشهد مقدس
 • اسم و عنوان اندیشکده فرهیخت
  در طول هشت سال و هشت ماه ... از تاریخ 1388/08/08

رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات»

و با محوریت «اقتصاد شهر»

پیشتر بابت دعوت و گفتگو با گلبرند شونبری، رئیس شبکه جهانی جامعه ایمن از شهرداری مشهد تقدیر کردیم، اما اکنون از بابت تشکیل اتاق مشترک ایران و تاجیکستان با هدف برگزاری نمایشگاه توسعه صادرات ایران در شهریور 97 - تاجیکستان از جناب آقای مهندس فرشید منوچهری، مدیر امور بین الملل و از

اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی»

و با محوریت «اقتصاد دانش»

در جریان سفر دکتر محمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد به فرانسه، دو تفاهم نامه همکاری با دانشگاه سوربن نوول پاریس و دانشگاه ژول ورن شهر امی ین فرانسه امضا شد و باز هم این دانشگاه در عرصه توسعه روابط خارجی و مناسبات بین المللی مشهد مقدس با جهان پیرامون خوش درخشید، لذا از:

دانشگاه فردوسی مشهد

سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی فرهنگی، هنری و نمایشگاهی با اولویت «جامعه خلاق»

و با محوریت «اقتصاد فرهنگ و هنر»

تلاش های بنیاد بین المللی امام رضا(علیه السلام) برای طراحی، هدایت و برگزاری هرچه باشکوهتر برنامه های فرهنگی، هنری و بین المللی مرتبط با جشن های دهه کرامت طی شانزده دوره در قالب جشنواره امام رضا(ع) در 31 استان کشور و بسیاری از نقاط دنیا حقیقتاً قابل تقدیر است. لذا به سهم خود، از:

بنیاد بین المللی امام رضا(ع)

عمیقاً سپاسگزاریم!

رصد دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری با اولویت «تکریم زوار خارجی»

با محوریت «اقتصاد زائر و سوغات»

رشد فعالیت های بین المللی اخیر نهاد متولی گردشگری استان، کاملاً محسوس است و خبر از آغاز تحرکاتی امیدبخش در عرصه ی توسعه ی مناسبات خارجی در ساحت گردشگری بویژه با کشورهای همسایه می دهد. لذا به سهم خود از جناب آقای ابوالفضل مکرمی فر و همکاران ساعی ایشان در اداره کل

میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

سپاسگزاریم!

نیشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی است

   |  سه شنبه 12 تیر 1397
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: نیشابور نظامیه‌ها و مدارس با شکوهی داشته و بزرگترین محوطه تاریخی کشور با بیش ۴۵۰۰ هکتار وسعت، متعلق به این شهرستان است، نیشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی است. ابوالفضل مکرمی‌فر در نشستی كه در سالن شهید عابد فرمانداری نیشابور برگزار شد، اظهار کرد: حرکت امام رضا از ابتدا به صورت مخفی بود و در نیشابور علنی شد....
شهر نیشابور یکی از شهرهای اربعه خراسان بزرگ بوده؛ مرو، بلخ، هرات و نیشابور. مرو كه در فهرست آثار جهانی ثبت شده؛ بلخ و هرات در حال پیگیری برای ثبت جهانی هستند و اما نیشابور مانده که البته هم اکنون گروهی از هیات علمی دانشگاه تهران در حال پیگیری این موضوع هستند.

وی عنوان كرد: شهر نیشابور در اوایل دوره اسلامی ۳.۵ میلیون جمعیت و بیش از ۳۰۰ محله داشته که هر محله با شهر شیراز زمان خود برابری می‌کرده است.

مكرمی‌فر افزود: نیشابور نظامیه‌ها و مدارس با شکوهی داشته است، بزرگترین محوطه تاریخی کشور با بیش ۴۵۰۰ هکتار وسعت، متعلق به نیشابور است. این عرصه بزرگ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده؛ نیشابور برخوردار از تمام شاخص‌های ثبت جهانی می‌باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی بیان كرد: تعداد ۲۸۹ کارگاه صنایع دستی در این شهر وجود دارد که ۲۰۰۰ نفر در آن‌ها مشغول به کار هستند. نیشابور حدود ۸ میلیون گردشگر در سال دارد که این آمار رو به افزایش است. حدود ۱۰ روستای طبیعی تاریخی در این شهرستان داریم که ظرفیت خوبی برای جذب گردشگرند.

وی افزود: مواردی اعم از فرهنگ، ادب، علم، مفاخر، مشاهیر و... که در یک کشور وجود دارد؛ همگی در نیشابور جمع است و از همه مهم‌تر مردم فرهیخته و انسان دوست این شهر است.

امروز ما نیازمند گفت‌وگو هستیم

در ادامه این نشست مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی  طی سخنانی گفت: امروز ما نیازمند گفت‌وگو هستیم؛ گفت‌وگو میان اقشار مختلف جامعه، گفت‌وگو در جهان اسلام و گفت‌وگو با ادیان الهی؛ امام رضا راه گفت‌وگو را به ما نشان داده است.

جعفر مروارید اظهار كرد: امروز در نیشابور هستیم شهری که اولین پایتخت فرهنگی پس از ظهور اسلام و در زمان طاهریان بوده و همچنین قدمگاه امام رضا(ع) هست.

وی بیان کرد: امروزه ما نیازمند گفت‌وگو هستیم و امام رضا(ع) راه گفت‌وگو را به ما نشان داده، گفت‌وگو میان اقشار مختلف جامعه، گفت‌وگو در جهان اسلام و گفت‌وگو با ادیان الهی؛ یک نمونه از گفت‌وگوی معاصر رهنمود مقام معظم رهبری به جوانان است که ما نیازمند هستیم تا در عرصه فرهنگ و هنر مجددا به منابع پیشین رجوع کنیم و بر اساس نیاز زمانه تقسیمی روزآمد از منابع دینی را برای فرهیختگان و جوانان ارائه دهیم.

مروارید افزود: نیشابور خاستگاه علما، اندیشمندان و فضلا بوده؛ شهری که در ادامه روند تاریخی خود در جنگ تحمیلی و دفاع از حرم، شهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب کرده است. نیشابور از گذشته تا کنون در صحنه فرهنگی فعال است؛ نیشابور پایتخت کتاب ایران در سال ۹۵ و نامزد پایتخت کتاب جهان از طرف یونسکو بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی با اشاره به جایگاه فرهنگی نیشابور اظهار كرد: اگر سه ضلع تمدن ایران یعنی اصفهان، شیراز و نیشابور را در نظر بگیریم؛ بی شک نیشابور بزرگترین و موثرترین است. در خراسان سه روز ملی بزرگداشت مفاخر ثبت شده در تقویم جمهوری اسلامی ایران را داریم؛ ۲۵ فروردین روز ملی عطار؛ ۲۵ اردیبهشت روز ملی فردوسی و ۲۸ اردیبهشت روز ملی خیام. نمایشگاه بزرگ ناشران کتاب را هر ساله داریم؛ نمایشگاه بین المللی قرآن و عترت را در خراسان داریم.

مروارید گفت: سالانه چاپ ۴۰۰۰ عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۷ میلیون را در استان داریم که بیش از ۲۰۰ نویسنده فعال متعلق به نیشابور است. در استان ۳۵ نشریه، ۵ روزنامه و ۳۵۰ هفته نامه، ماهنامه و فصلنامه داریم که ۱۰ نشریه متعلق به نیشابور است. ۲۴۰ موسسه فرهنگی و ۲۰۰۰ کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان داریم که ۱۵۰ کانون در نیشابور است.

وی افزود: ۷۰۰ کانون آگهی و تبلیغات، ۳۲۰ چاپخانه و ۱۰۷ موسسه قرآنی و بیش ۱۴۰۰ فعال بین المللی قرآنی داریم. ۴۴ سالن سینما و ۳۷۰ آموزشگاه هنری فعال داریم که ۴۰ آموزشگاه در نیشابور فعال هستند. اگر در چهلمین سال از گذشت انقلاب بتوانیم به نسل جوان ظرفیت‌ها و داشته های فرهنگی را نشان بدهیم و چشم انداز آینده را برای آنها ترسیم کنیم، هیچ مشکل اقتصادی و هیچ تهدید خارجی کارساز نخواهد بود. ما نیازمند یک اتحاد براساس مفاهیم مشترک فرهنگی هستیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

اهم نظرات و دیدگاه های فعالان توسعه روابط خارجی مشهد

فراخوان شانزدهمین جشنواره ی بین المللی فرهنگی هنری امام رضا علیه السلام

پایگاه اطلاع رسانی مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام

عضویت در اندیشکده ی فرهیخت


معرفی برترین ها

در توسعه روابط خارجی مشهد - تیرماه 1397


رصد دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و... با اولویت «ارتباطات» با محوریت «اقتصاد شهر»

1- اداره روابط خارجی شهرداری مشهد 2- نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق 3- اداره کل صنعت، و تجارت 4- اداره کل ورزش و جوانان 5- اتاق بازرگانی و صنایع استان

دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»

1- دانشگاه فردوسی مشهد 2- دانشگاه علوم پزشکی مشهد 3- جامعه المصطفی العالمیه 4- دانشگاه آزاد اسلامی مشهد 5- دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) 6- دانشگاه علوم اسلامی رضوی


دیپلماسی فرهنگی، هنری، نمایشگاهی با اولویت جامعه خلاق و با محوریت «اقتصاد فرهنگ»

1- نمایشگاه بین المللی مشهد 2- اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 3- بنیاد بین المللی امام رضا(ع) 4- نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی 5- دبیرخانه رویداد مشهد 2017

دیپلماسی زیارت و خدمات تخصصی گردشگری » با محوریت «اقتصاد زائر»

1- فرودگاه بین المللی مشهد 2- اداره امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی 3- بیمارستان تخصصی رضوی 4- معاونت زیارت استانداری 5- اداره کل گردشگری 6- اتحادیه هتلداران استان

معرفی فعال ترین واحد علمی شهر در عرصه دیپلماسی دانشگاهی

چرایی انتخاب دانشگاه فردوسی مشهد؟

دانشگاه فردوسی مشهد مقدس، سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه های تهران و تبریز، در حالی شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می كند که از میان 23 هزار دانشجوی این دانشگاه، حدود 1300 از آنان را دانشجویان خارجی و عمدتاً از کشورهای همسایه مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... و نیز کشورهای حاشیه ی خلیج فارس تشکیل می دهند. این دانشگاه با دارا بودن واحدهای فعالی همچون «اداره ی دانشجویان خارجی»، «دفتر همکاری های علمی و بین المللی»، «پردیس بین الملل» و «اداره کل روابط عمومی و بین الملل دانشگاه» و ...، سال بسیار پرکار و پررونقی را در عرصه ی مناسبات علمی و دانشگاهی با مراکز علمی و پژوهشی و واحدهای دانشگاهی سایر کشورها بویژه ....

آشنایی با نهادهای فعال در عرصه روابط خارجی مشهد

«اندیشکده بین المللی فرهیخت»
 Farhikht Think Tank -  www.farhikhtt.ir

Copyright © 2009
با تشکر از: سایت ستاپ
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com