بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

«عرفان محمود بخاری» سرکنسول پاکستان در مشهد: از ۳۰ هزار شهروند پاکستانی در ایران، 7 هزار نفر در مشهد هستند + تصاویر

   |  چهارشنبه 24 مرداد 1397
align=bottom
پاکستان با تشابهات فرهنگی و مذهبی بسیار با ایران، از دیرباز روابط خوبی با کشورمان داشته است. گذشته از روابط دیپلماسی مطلوب، حضور ۳۰ هزار شهروند پاکستانی در ایران که 7 هزار نفر از آنان در کلانشهر مشهد هستند، گواه روابط خوب در سطح شهروندان این دو کشور تلقی می‌شود، عمق این روابط حسنه تا حدی است که شاهد وقوع پیوند ازدواج بین اتباع پاکستانی با شهروندان ایرانی نیز هستیم،...
 این موضوع بیش از پیش سبب تقویت و قرابت بین فرهنگی شده است. 

هفتاد و یکمین سالروز استقلال این کشور را برای گفت‌وگویی صمیمانه با «عرفان محمود بخاری» سرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد غنیمت می‌شماریم، آنچه در ادامه می‌خوانید حاصل این گفتگوی خواندنی است.

فارس: چه‌تعداد از اتباع پاکستانی در ایران و چه‌تعداد در مشهد حضور دارند و دلیل عمده سفر اتباع پاکستانی به‌جمهوری اسلامی ایران به‌خصوص مشهد چیست؟

حدودا 8 تا 10 هزار تبعه پاکستانی در خراسان و در مشهد 6 تا 7 هزار نفر حضور دارند، اطلاع دقیقی از تعداد اتباع پاکستانی در ایران ندارم.

حدودا 30 هزار نفر از اتباع پاکستان در ایران هستند، دلیل اصلی سفر پاکستانی‌ها به‌ایران زیارت حرم مطهر امام رضا(ع) است، به‌علت قرابت و نزدیکی ایران و پاکستان، بیشتر تجار پاکستانی ترجیح می‌دهند، مبادلات بازرگانی با ایران داشته باشند که در زمینه تجارت برنج، پرتقال، سبزیجات و گوشت به‌ایران سفر می‌کنند، آنها با ایرانی‌ها برادر هستند.

فارس: حس و شوق پاکستانی‌ها نسبت به‌زیارت امام رضا(ع) چگونه است و چه‌خاطره‌ای از زیارت حرم امام رضا(ع) دارید؟

به‌دلیل اینکه پاکستانی‌ها بسیار به‌مسائل مذهبی اهمیت می‌دهند و ارزش خاصی برای آن قائل‌اند، مردم پاکستان ترجیح می‌دهند بیشتر به‌زیارت حرم امام رضا(ع) بروند و این موضوع سبب غرور و سرافرازی شما بوده که حرم مطهر رضوی و حرم حضرت معصومه(ع) در ایران است. 

خانواده‌های پاکستانی و همه مسلمانان، چه‌شیعه و چه‌سنی، اهل بیت(ع) را دوست دارند و به‌زیارت حرم مطهر رضوی علاقمند هستند. 

حتی کسانی هم که مسلمان نیستند و از سایر مذاهب دیگر مانند هندوها، برای مسائل دینی و پیامبر و اهل بیت(ع) ارزش و احترام قائل‌اند.

فارس: مهم‌ترین فرصت همکاری‌های دوجانبه ایران و پاکستان را چه‌مواردی می‌دانید و در مشهد چه فعالیتی در زمینه مراودات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی انجام می‌دهند؟

بیشتر پاکستانی‌هایی که در مشهد زندگی می‌کنند در زمینه اقتصادی فعالیت دارند، آنها فعالیت سیاسی ندارند و به‌دلیل اینکه اکثرشان با خانم یا آقای ایرانی ازدواج کردند، تبادلات فرهنگی بیشتر در این زمینه وجود دارد، دانشجویان پاکستانی هم هستند که در خراسان ادامه تحصیل می‌دهند.

فارس: مهم‌ترین مشکلی که اتباع پاکستان در ایران به‌خصوص در مشهد دارند، چیست؟

به‌عنوان یک سرکنسول نمی‌توانم در مورد مسائل سیاسی اظهارنظر کنم، اما از نظر اقتصادی محدودیت‌ها هم از طرف ایرانی‌ها و هم از طرف پاکستانی‌ها است و مسائلی که بیشتر به‌وجود می‌آید، این است که دولت ایران اجازه واردات نمی‌دهد و مالیات دریافت می‌کند و در این میان قاچاقچی‌ها بیشتر سود می‌کنند، به‌عنوان مثال، صنایع‌دستی پاکستان با میوه‌هایی مانند پرتقال و انبه را در ایران می‌بینیم، در صورتی که از مبادی رسمی وارد ایران نشده و واردکننده آنها قاچاقچی‌ها بودند، مبادلات پولی بین ایران و پاکستان معمولا به‌صورت قانونی انجام نمی‌شود و بیشتر از راه‌های غیر قانونی است، بیشتر تجار پاکستانی به‌همین خاطر ترجیح می‌دهند که مراودات مالی نداشته باشند.

فارس: بهترین و بدترین خاطره شما در مشهد تا امروز چه‌بوده است؟

ارتباطی که با مردم مشهد به‌خاطر مهربانی و ادب‌شان دارم، خیلی حس خوبی دارد، زیارت حرم امام رضا(ع) حس بسیار خوبی به‌من می‌دهد که یکی از خاطرات خوب من در مشهد است. خاطره و تجربه بدی هم تا به‌امروز در مشهد نداشتم. 

فارس: در روزهای تعطیل در مشهد کجا می‌روید؟

تا امروز قسمت‌های مختلف مشهد را بازدید کردم، هفته‌ای یکبار به‌زیارت امام رضا(ع) می‌روم، ما بیشتر برای خرید به‌مراکز خرید می‌رویم، در ایام تعطیلات به‌طرقبه، شاندیز و آرامگاه فردوسی هم رفته‌ام.

فارس: فرزندتان کدام مکان دیدنی مشهد را دوست دارد و کجا را انتخاب می‌کند؟

فرزندانم کوچک هستند، یک دختر دو ساله دارم که هیچ گزینه‌ای برای انتخاب ندارد و یک دختر هفت ساله دارم که ترجیح می‌دهد به‌مراکز تفریحی همچون شهربازی و پارک برود.

فارس: به‌عنوان متولی امور اتباع پاکستانی، مهم‌ترین توصیه‌ای که به‌مشهدی‌ها برای تبادلات فرهنگی دارید چیست؟

به‌دلیل قرابت فرهنگی مردم ایران و پاکستان خیلی دوست دارم، فعالیت‌های فرهنگی بیشتری در مشهد انجام دهم و تصمیم دارم یک مرکز فرهنگی در مشهد تاسیس کنم، اما به‌دلیل محدودیت‌هایی که برای اتباع پاکستان برای انجام این فعالیت‌ها وجود دارد، اخذ مجوز به‌مشکل خورده است. اگر این محدودیت‌ها و کاغذبازی‌ها برداشته شود، بهتر می‌شود. 

طی دو سه ما اخیر چند فعالیت فرهنگی داشته‌ایم که از جمله می‌توان به‌برنامه روز وحدت کشمیر و بزرگداشت قاعد اعظم اشاره کرد که خیلی خوب برگزار شد، اما مشکل مهمی که داشتیم بیشتر در زمینه اخذ مجوز فرهنگی بوده است.

فارس: کدام غذای ایرانی را دوست دارید؟

اگر سمت بلوچستان بروید، غذاهایشان شبیه غذای پاکستانی‌ها است، برخی غذاها وجود دارد که در پخت آنها از ادویه استفاده نمی‌کنند و تنها با نمک پخته می‌شود. از غذاهای ایرانی، خودم ماهیچه دوست دارم و دخترم کباب کوبیده را خیلی دوست دارد.

فارس: چرا غذاهای پاکستانی تند است؟

به‌خاطر ادویه‌هایی که در غذاهای پاکستانی استفاده می‌شود، انگلیسی‌ها به‌غذای ما علاقه‌مند شده‌اند و غذاهای پاکستانی طرفدار زیادی در انگلیس دارد. سابقه استفاده از ادویه‌ها به‌حدود 100 تا یک هزار سال پیش برمی‌گردد، پاکستانی‌ها آشپزی را یک هنر می‌دانند نه یک فعالیت معمولی، با این رویکرد به‌آشپزی نگاه می‌کنند. احساس می‌کنیم با اضافه کردن ادویه‌ها طعم واقعی غذا درست می‌شود.

فارس: اگر بخواهید یک غذای پاکستانی به‌ایرانی‌ها پیشنهاد بدهید، چه‌غذایی را معرفی می‌کنید؟ 

غذاهای مختلفی در پاکستان وجود دارد، برخلاف ایران که غذاها در همه شهرها نزدیک به‌هم هستند، در پاکستان هر استان و هر شهری آشپزی‌های متفاوت و متنوعی دارند، من به‌ایرانی‌ها مرغ بریانی پاکستان را پیشنهاد می‌دهم، چراکه ادویه کمتری در آن استفاده می‌شود و این غذا با مرغ، گوشت، برنج و سیب‌زمینی پخته می‌شود.

فارس: یک مکان دیدنی در پاکستان که پیشنهاد می‌کنید، مشهدی‌ها به‌آنجا بروند، کجاست؟

مکان‌های دیدنی زیادی پاکستان دارد، به‌طور مثال کوه‌ها و دره‌های مرتفعی دارد که اسکی بازها از سوییس، کانادا و آمریکا به‌آنجا می‌آیند، هشتمین قله مرتفع دنیا در پاکستان بوده که دارای 9 کیلومتر ارتفاع است.

پاکستان کشور پنج فصل است که به‌این فصل پنجم "مانسون" می‌گوییم، این فصل بین تابستان و پاییز از جولای تا آگوست است که در آن باران و تگرگ زیادی می‌بارد.

فارس: چیزی که در اتاق شما توجه من را جلب می‌کند، نیسان آبی است که در آن ویترین گذاشته‌اید، چرا آنجاست؟

ما در پاکستان کامیون‌های قدیمی آمریکایی که روی آنها نقاشی‌های مختلفی کشیده شده، زیاد استفاده می‌کنیم که آن نمادی برای پاکستان است، چون اینجا زیاد نیسان آبی دیدم و هر کدام به‌نوعی تزیین شده بودند، تصور کردم که نیسان آبی نماد ایرانی‌ها است.

فارس: از نظر شما مهم‌ترین عامل فرهنگی که می‌تواند مردم پاکستان و ایران به‌خصوص مشهد را به‌هم نزدیک می‌کند، چیست؟

مهم‌ترین مسئله صنعت گردشگری است، هر مقداری که پاکستانی‌های بیشتری بتوانند به‌ایران و مشهد سفر کنند و ایرانی‌ها از پاکستان بازدید کنند، این ارتباطات قوی‌تر می‌شود، اما متاسفانه آنقدری که پاکستانی‌ها به‌ایران سفر می‌کنند، ایرانی‌ها به‌پاکستان سفر نمی‌کنند. 

شباهت‌های فرهنگی زیادی بین ما وجود دارد، پاکستانی‌ها مانند ایرانی‌ها خون گرم و مهمان‌نواز هستند و اگر این ارتباطات بیشتر شود از نظر اقتصادی و فرهنگی پیشرفت بیشتری اتفاق می‌افتد. به‌عنوان مثال، اگر دانشجویان بیشتری به‌صورت متقابل برای تحصیل سفر کنند، ارتباطات تقویت می‌شود، 

راه اقتصادی چین و پاکستان پروژه مهمی بوده که در حال راه‌اندازی است و ایران نیز علاقه دارد به‌این پروژه بپیوندد، در این پروژه تبادلات اقتصادی چین از طریق بندر گاوادار پاکستان صادرات انجام می‌شود و کالاها و محصولات از این بندر به‌سراسر دنیا ارسال می‌شود. رشد اقتصادی پاکستان در چند سال اخیر بسیار افزایش یافته و پنجمین اقتصاد رو به‌رشد جهان است.

فارس: نکته پایانی اگر دارید بفرمایید؟

روابط دیپلماسی ایران و پاکستان خوب است، مسئله‌ای که وجود دارد، ارتباطات بین مردم است که هر چه ارتقا پیدا کند، بهتر می‌شود و ما سعی می‌کنیم، بر روی این نقاط کار کنیم تا این ارتباطات پیشرفت کند.

گفت‌وگو از: فریده خسروی
خبرگزاری فارس از مشهد
آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 مرداد 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»