بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

وقتی امام رضا(ع) آرام‌بخش دل گردشگران خارجی می‌شود

   |  جمعه 6 مهر 1397
align=bottom
بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) همان طور که برای ایرانیان بسیار دوست داشتنی است و ملجا و پناهگاهی برای عامه مردم و شیعیان به شمار می‌آید، در بیشتر موارد برای گردشگران هم همین جذابیت را دارد و به اذعان اکثر مسافران خارجی علاوه بر شکوه و زیبایی‌ معماری و هنرهای خلق شده، حرم امام رضا(ع) آرام‌بخش دل آن‌هاست. به گزارش خبرنگار آستان نیوز، «یورگین یورفسکی» فعال گردشگری و شرق‌شناس روسی که ...
... به همراه خانواده به ایران سفر کرده، همین عقیده را دارد. او در رابطه با این سفر خود می‌گوید: دو هفته است که به ایران آمده‌ایم و در این مدت به شهرهای تبریز، ارومیه و اصفهان سفر کرده و از دیدن جاذبه‌های گردشگری و طبیعی این شهرها لذت بردیم.
وی می‌افزاید: مردم ایران به لحاظ قومیتی تنوع زیادی دارند و هر کدام آداب و رسوم متفاوتی دارند. بدون اغراق باید بگویم که این مردم از فرهنگ غنی برخوردار هستند و بدون شک مهمان نوازی و مهربانی با خوی و خلق آن‌ها عجین شده است.
یورفسکی ادامه می‌دهد: تاکنون ۵ بار به ایران آمده‌ و در این سفر‌ها ۲ بار به مشهد سفر کرده‌ام و این شهر را به عنوان یک مقصد گردشگری به سایر گردشگران نیز توصیه می‌کنم.
این گردشگر احساس خود را از حضور در حرم مطهر اینگونه توصیف می‌کند: در روسیه این معنویت وجود ندارد و نمی‌توان این حس را تجربه کرد و توصیف حس عرفانی و معنوی این مکان مقدس بسیار سخت است.
وی بیان می‌کند: من با شخصیت‌های برجسته و پیشوایان شیعه آشنایی دارم و در مورد آنها مطالعه کرده‌ و از کرامات و معجزات آنها بسیار شنیده‌ام. حقیقتا باید گفت توصیف چنین فضایی همچون شخصیت‌ این بزرگواران در یک یا چند جمله آسان نیست. مختصر در مورد آنها صحبت کردن منصفانه و عادلانه هم نیست.
این شرق شناسی روسی می‌افزاید: لحظه‌های حضور در این مکان برایم آرامش بخش است و دوست دارم دوباره بتوانم به مشهد سفر کنم.

بیشتر از حرم امام رضا(ع) خوشمان آمد
«ساموئل لوزارفسکی» یکی دیگر از گردشگرانی است که حرم امام رضا(ع) را نمادی از معماری، مذهب و معنویت می‌داند و می‌گوید: معماری این مکان نمای بسیار زیبایی را برای مخاطب ایجاد می‌کند و می‌تواند ساعت‌ها برای دیدن آن وقت گذاشت و مقاله‌های بسیاری در مورد آن نوشت.
او علاقه به فرهنگ و هنر اسلامی را دلیلی برای دومین سفر خود به مشهد ذکر می‌کند و می‌افزاید: حرم به لحاظ معماری و هنرهای به کار رفته مجموعه کاملی از هنرهای اسلامی جهان به شمار می‌آید.
وی گفت: شاید جاذبه‌های ایران برای هر گردشگری مناسب باشد اما برای من حضور در حرم امام رضا(ع) و دیدن هنر و تاریخ بهترین بخش سفرم به ایران است.
«سوزان هانتر» نیز که برای نخستین بار به ایران سفر کرده ایران را کشوری متمدن و دارای فرهنگ غنی ذکر می‌کند و می‌گوید: پیش از سفر تصورم نسبت به ایران بسیار متفاوت بود و فکر نمی‌کردم این همه زیبایی در ایران باشد اما سفر به ایران موجب تغییر نگرشم شد.
او ادامه می‌دهد: در این سفر از شهرهای اصفهان، شیراز، تهران و مشهد دیدن کردیم و جاذبه‌های گردشگری و تاریخی آن برایمان بسیار جذاب بود ولی به دلیل فرصت کوتاه نتوانستیم از تمامی مناطق و جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد دیدن کنیم.
لازم به توضیح است؛ طبق برنامه‌‌ای که مدیریت امور زائران غیر ایرانی آستان قدس رضوی برای توریست‌ها و گردشگران دارد، این گروه علاوه بر دیدن اماکن متبرکه از موزه مرکزی و کتابخانه مرکزی دیدن کردند.

آخرین ویرایش: جمعه 6 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»