بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

بررسی چالشهای جذب گردشگر در مشهد به عنوان ارزانترین مقصد گردشگری / ضرورت تمرکز بر زائران غیرایرانی

   |  سه شنبه 24 مهر 1397
مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر اولویت مردم داخل کشور با توجه به شرایط اقتصادی، سفر نیست، بنابراین اگر بخواهیم در حوزه گردشگری مشهد و خراسان رضوی موفقیتی حاصل کنیم باید بر بخش زائران غیرایرانی متمرکز شویم. سیدحمید موسوی افزود: برای رونق صنعت گردشگری باید دامنه فعالیت و تبلیغات ما به خارج از کشور نفوذ پیدا کند...
...  لذا باید تمرکز ویژه ای بر حوزه جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.

به اعتقاد کارشناسان و مسئولین ذیربط، نبود یک طرح جامع مهمترین چالش پیش‌ روی صنعت گردشگری استان خراسان رضوی با محوریت شهر مقدس مشهد است. رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی معتقد است در حوزه گردشگری خارجی بسیاری از مسائل در حوزه اختیارات و تصمیم گیری های استان نیست اما مسئولین استانی حتی از توان های موجود هم در این زمینه به خوبی استفاده نمی کنند.

محمد قانعی گفت: به عنوان مثال یکی از بهترین تبلیغات برای صنعت گردشگری در مشهد این است که این شهر، ارزانترین مقصد برای گردشگران به شمار می رود و ضرورت دارد این ظرفیت در سطح بین المللی تبلیغ شود تا گردشگران بیشتری جذب شوند.

وی افزود: دغدغه فقدان نگاه کلان به این حوزه، فعالان صنعت گردشگری در مشهد را وادار به طرح این موضوع حتی در اتاق بازرگانی ایران نیز کرده ‌است.
وی اظهار داشت: با توجه به محدودیتهای اعمال شده برای سفرهای خارجی و کاهش ارزش پول ملی باید از این فرصت به شکل شایسته برای ارتقای صنعت گردشگری داخلی استفاده کرد.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: در شهر مشهد ظرفیتهای خوبی در بخش خدمات گردشگری فراهم آمده است و میزبانی مطلوب از خیل انبوه زائران در ماههای محرم و صفر، گواه توانمندی این بخش است که باید غنیمت دانسته شود.

* محور طرح جامع گردشگری مشهد باید سفرهای ارزان قیمت باشد 

مشاور برنامه ‌ریزی جامعه هتلداران ایران نیز در این باره گفت: با وجود ارزان بودن مشهد به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری ایران باید طرح جامعی به منظور تحقق و تداوم سفرهای با تخفیف و ارزان قیمت به مشهد مقدس طراحی و پیش بینی شود که البته تدوین این طرح حمایت استانداری خراسان رضوی را می طلبد تا موضوع به وزارت کشور اعلام و از ظرفیتهای ملی برای تحقق این مهم بهره گرفته شود.

مسعود منتجبی افزود: پیشنهاد مشخص در این زمینه این است که یک گروه کوچک سه تا پنج نفره در حوزه گردشگری با محوریت اتاق بازرگانی تشکیل شود تا ظرفیتهایی که بستر توسعه و رونق بیشتر این صنعت را فراهم می کند در این کارگروه بررسی و احصا شود.
وی ادامه داد: تنها در سایه همگرایی بیشتر بخش دولتی و خصوصی توسعه و شکوفایی این صنعت امکان پذیر خواهد بود و در همین راستا بخش خصوصی باید توقعش را از دولت محدود کند.

* تمرکز بر زائران غیرایرانی
 
مدیرکل هماهنگی امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی نیز گفت: در حال حاضر اولویت مردم داخل کشور با توجه به شرایط اقتصادی، سفر نیست، بنابراین اگر بخواهیم در حوزه گردشگری مشهد و خراسان رضوی موفقیتی حاصل کنیم باید بر بخش زائران غیرایرانی متمرکز شویم.
سیدحمید موسوی افزود: برای رونق صنعت گردشگری باید دامنه فعالیت و تبلیغات ما به خارج از کشور نفوذ پیدا کند لذا باید تمرکز ویژه ای بر حوزه جذب گردشگر خارجی داشته باشیم.

* عوارض تجاری موقت 

عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی خراسان رضوی نیز گفت: شهرداری مشهد باید در حوزه بخشودگی عوارض تجاری موقت دفاتر خدمات مسافرتی همکاری لازم را با بخش خصوصی به عمل آورد چون در حال حاضر هزینه های هنگفتی به فعالان این بخش تحمیل می شود.

محمد اسدی افزود: افزایش سهم استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری ربطی به افزایش حجم مسافرتهای داخلی ندارد بلکه تمرکز ما باید معطوف به گردشگری خارجی باشد.

وی اظهار داشت: جلوگیری از ورود مراکز غیرمجاز و دلالان به صنعت گردشگری، افزایش ماندگاری زائر و ارتباط موثر بخشهای مختلف گردشگری از جمله اهدافی است که باید برای توسعه این صنعت در دستور کار قرار گیرد.

وی گفت: باید مشخص شود که چرا با اینکه کشور ما رتبه دهم ظرفیتهای گردشگری دنیا را دارد اما این بخش هنوز نتوانسته است سهم خود را در ظرفیتهای اقتصادی این حوزه به دست آورد.

بخش گردشگری خراسان رضوی به ویژه شهر مشهد ظرفیتهای بالقوه ای برای جذب گردشگر به ویژه گردشگر خارجی دارد و تشکیل کنسرسیوم شهرهای گردشگر پذیر با همکاری شهرهایی چون قم، شیراز و اصفهان یکی از راههایی است که می تواند به افزایش ماندگاری سفر گردشگران خارجی در کشور بیانجامد. 

همچنین با توجه به وضعیت تحریمهای کشور و نوسانات نرخ ارز که منجر به کاهش سفرهای هوایی به مشهد شده است می توان رویکرد جایگزین حمل و نقل ریلی را در پیش گرفت و با کاهش قیمتها، ارائه خدمات متنوع در حین سفر و ارائه بسته های خدماتی در مقصد، جذابیت سفر ریلی را برای گردشگران به ویژه گردشگران خارجی افزون کرد.

استفاده از ظرفیتهای دیگر گردشگری شهر مشهد از قبیل گردشگری کشاورزی و بوم گردی و گردشگری سلامت هم می تواند ماندگاری گردشگران را در این شهر افزیش دهد.


ایرنا
آخرین ویرایش: سه شنبه 24 مهر 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»