بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

گفتگوی علمی؛ دکتر محدثی: در اطراف حرم رضوی، فضاهای فرهنگی به جای هتل ها و بازار ساخته شود / حتی مکه، نباید تحت الشعاع بازار قرار گیرد

   |  پنجشنبه 3 آبان 1397
align=bottom"
دکتر حسن محدثی گیلوایی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران: توصیه من این است که فضای شهری در مشهد تقسیم شود و در اطراف حرم رضوی تا جایی که امکان دارد فضاهای فرهنگی به جای هتل ها ساخته شود که شامل کتابخانه و مکانی برای تجمع مردم برای انجام مناسک و گفتگوها و در نتیجه دنبال کردن زندگی دینی آنان باشد به جای اینکه فضاهای اقتصادی اطراف حرم ساخته شود...

مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری رضوی، ضمن انتقاد نسبت به تعریف مکان و امردینی که همه فضاهای شهری و خیابان ها را نمی توان مکان دینی نام گذاشت، گفت: برخی فکر می کنند با تظاهرات و راهپیمایی درباره امر دینی به ترویج دین کمک می شود در صورتی که این فعالیت ها همراه با آسیب های جدی است.

دکتر حسن محدثی گیلوایی، مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در گفتگو با خبرنگار ما درباره تعریف ویژگی های شهر مذهبی گفت: بهتر است که از مفاهیم کلیشه ای درباره مشخصات و ترسیم شهر مذهبی عبور کرد.

استادیار دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران با اشاره به اینکه وقتی به شهری از لحاظ تاریخی دینی گفته شده است با توجه به اینکه قرنها از آن زمان می گذرد دیگر ضرورتی ندارد که تعریف ما از شهر مذهبی به سابقه تاریخی آن شهر منوط شود، اظهارکرد:  در شهر مذهبی انواع و اقسام نمادهای دینی دیده می شود.

این پژوهشگر اجتماعی ادامه داد: در عین حال در شرایط فعلی بافت ها و ساختارهایی جدیدی در این شهر دینی ایجاد شده است که احساس می شود حتی امام رضا(ع) در غربت است چرا که در این بافت ها عناصر دینی دیده نمی شوند چرا که از طرفی فقط به دلیل وجود یک مکان مقدس، نمی توان آن را شهر دینی قلمداد کرد اگر چه یکی از کارکردهای این شهر دینی بودن آن است.

این جامعه شناس دینی با بیان اینکه در شرایط فعلی مشهد به عنوان یک کلان شهر مطرح است که تنوع فعالیت های فراوانی در آن به چشم می خورد، تصریح کرد: در این شهر ما فقط با یک امر دینی مرتبط نیستیم چرا که این شهر تنوع فراوانی در فعالیت های مختلف دارد.

فراهم سازی ساختارهای امر دینی در شهر مذهبی 

وی در ادامه با تأکید بر فراهم سازی ساختارهای امر دینی در شهر مذهبی گفت: بسیاری از مردم ما دیندار هستند و حق آنها این است که به صورت دینی زندگی کنند و از طرفی برای زندگی آنان نیاز است تا فضای مناسب فراهم شود در حالی که هجوم فعالیت های اقتصادی در اطراف حرم رضوی، بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) را تحت الشعاع قرارداده است.

محدثی با تأکید بر این مطلب که نیاز است تا برای حرم، حریم تعریف شود، بیان داشت: در عین حال در این حریم می توان از انجام فعالیت های دیگر ممانعت به عمل آورد در حالی که در شرایط فعلی تنوع فعالیت های اقتصادی در اطراف حرم رضوی بسیار گسترده شده است و در واقع این امر نماد و هویت این شهر را تغییر می دهد.

این استادیار دانشگاه در ادامه ضمن تأکید بر دفاع از حریم مکان مقدس در مشهد گفت: در واقع این دفاع باید به گونه ای باشد که کارکردها و نمادها و فضاهای امر دینی محفوظ بماند تا به صورت افسار گسیخته فضای شهر تغییر نکند و متناسب با فضای دینی در این شهر فعالیت صورت گیرد و مکان ها تعریف شوند.

وی در ادامه درباره انجام مناسب مناسک در شهر مذهبی گفت: توصیه من این است که  فضای شهری در مشهد تقسیم شود و در اطراف حرم رضوی تا جایی که امکان دارد فضاهای فرهنگی به جای هتل ها ساخته شود که شامل کتابخانه و مکانی برای تجمع مردم برای انجام مناسک و گفتگوها و در نتیجه دنبال کردن زندگی دینی آنان باشد به جای اینکه فضاهای اقتصادی اطراف حرم ساخته شود.

کنارهم قرار گرفتن بازار و مسجد در تاریخ اسلام نشان دهنده آمیختگی دین و دنیا

مدیرگروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران با تأکید بر این مطلب که با فعالیت اقتصادی مشکلی ندارم چرا که به صورت تاریخی در جامعه اسلامی مسجد و بازار در کنار یکدیگر بوده اند، تصریح کرد: این موضوع به صورت نمادین نشان دهنده این امر است که دین و دنیا در جهان اسلام پیوند گسترده ای دارند در عین حال نباید به گونه ای باشد که بازار و فعالیت اقتصادی حرم را تحت الشعاع قرار دهد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد در شرایط فعلی در شهرهای مذهبی حرم تحت الشعاع بازار و فعالیت های اقتصادی قرار گرفته است و این امر حتی در مکه اتفاق افتاده است که همراه با آسیب جدی است.  

نمایش عزاداری 

محدثی در بخش دیگری ازسخنان خود درباره نمایش عزاداری که در دوران معاصر از سوی افراد صورت می گیرد، بیان داشت: در واقع این امر این خاصیت فضا است وقتی عزاداری در فضای باز انجام می شود عوامل گوناگون برآن تأثیر می گذارند و در واقع مناسک از کنترل خارج می شوند و برای پرهیز از این موضوع بهتر است که خیابان ها و میدان هایی ویژه برای مناسک ساخته شوند چرا که این شکل درهم آمیخته آسیب زا است.

وی ادامه داد: وقتی این خیابان از مردم گرفته می شود و قرار است هویت دینی به آن داده شود در حالی که از قبل این خیابان دارای هویت است و افراد خاطره هایی از آن دارند اما تلاش می شود که هویت قبلی از آن سلب شود در حالی که این کار درست نیست و بهتر  است تا مکان های دینی ویژه برای انجام مناسک ساخته شوند که اقسام فعالیت های دینی در آن تعریف شود.

این استادیار دانشگاه تهران ادامه داد: مسجد برای ما تعریف ویژه ای دارد و در زندگی ما دارای جایگاه خاصی است و نمی توان با چند داربست فضای دینی را برای آن تعریف کرد درحالی که هویت دینی و معنوی مسجد بر روح و جان انسان اثر معنوی دارد و با چند داربست نمی توان توقع اثر معنوی را داشت چرا که مکان در تجربه های باطنی ما نقش جدی دارد.

وی در ادامه ضمن انتقاد نسبت به تعریف مکان و امردینی که همه فضاهای شهری و خیابان ها را نمی توان مکان دینی نام گذاشت، گفت: برخی فکر می کنند با تظاهرات و راهپیمایی درباره امر دینی به ترویج دین کمک می شود در صورتی که این فعالیت ها همراه با آسیب های جدی است.


آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»