بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

برپایی جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان در مشهد

   |  یکشنبه 6 آبان 1397
align=bottom
گزارش فارس از جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان در مشهد... ایران به‌عنوان شریک اقتصادی ترکمنستان دارای جایگاه ویژه‌ای است/ امیدواریم با همکاری دو کشور موانع حمل‌و‌نقل برطرف شود. سرکنسول جمهوری ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست، همسایه و...
... برادر ترکمنستان و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.

به گزازش خبرگزاری فارس از مشهد، امشب جشن بیست و هفتمین سالگرد استقلال ترکمنستان با حضور نماینده سازمان ملل در مشهد، معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور، سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان، سرکنسول جمهوری قزاقستان، استاندار خراسان شمالی و رئیس اتاق بازرگانی ایران در هتل درویشی مشهد برگزار شد.

اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور باعث گسترش روابط دوستانه شده است

در این مراسم سرکنسول ترکمنستان در مشهد گفت: ترکمنستان امسال بیست و هفتمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد و با اتخاذ سیاست بی‌طرفی و «درهای باز» توانست با همه کشورهای جهان روابط دوستانه‌ای برقرار کند.

الیاس غایپ اف افزود: ترکمنستان خواستار گسترش روابط خود با تمامی کشورهای جهان به‌ویژه کشورهای همسایه بر مبنای تفاهم، حقوق برابر و منافع مشترک است و در این رابطه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان کشور دوست، همسایه و برادر ترکمنستان و شریک اقتصادی آن دارای جایگاه ویژه‌ای است.

وی با بیان اینکه سرچشمه روابط برادرانه ترکمنستان و ایران قدمتی هزاران ساله داشته که پایه ارتباط ناگسستنی و حسن همجواری دو کشور است؛ گفت: نکته حائز اهمیت این است که ایران و ترکمنستان در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای حسن تفاهم و مواضع نزدیک به‌یکدیگر هستند، اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور نیز باعث گسترش و تعمیق روابط دوستانه دو کشور در همه زمینه‌ها شده است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد اظهار کرد: همان‌طور که رئیس جمهور ترکمنستان خاطرنشان می‌سازد دو کشور همسایه دارای اشتراکات فراوان تاریخی و فرهنگی بوده و این اشتراکات به ما این امکان را می‌دهد تا در قرن بیست و یکم نیز روابط دوستانه خود را که در طی اعصار مورد محک قرار گرفته، مستحکم‌تر کرده و باعث ارتقای کیفی آن به سطوح بالاتر شویم.

غایپ اف خاطرنشان کرد: معاهده دیپلماتیک منعقد شده بین دو کشور در تاریخ ۱۸ فوریه ۱۹۹۲ میلادی همزمان با اعلام استقلال ترکمنستان موجب ایجاد فصل جدیدی در روابط دیپلماتیک سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی بین دو کشور شد.

وی سفر رئیس جمهور ایران را در مارس ۲۰۱۸ سفری پر برکت برای دو کشور قلمداد و اظهار کرد: یکی از دستاوردهای این سفر معاوضه زندانیان بین دو کشور بود که نشان‌دهنده تاکید و احترام هر دو طرف بر رعایت موازین حقوق بشری است.

سرکنسول ترکمنستان در مشهد با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان در زمینه مسائل مهم اقتصادی نیز در حال گسترش روابط هستند؛ افزود: ما دارای صدها کیلومتر مرز مشترک توام با دوستی و برادری هستیم که در طول این مرز، گذرگاه‌های گمرکی فعال دارای خیر و برکت فراوان برای دو کشور و منطقه وجود دارد. 

 امیدواریم با همکاری دو کشور موانع حمل‌و‌نقل برطرف شود

در ادامه معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور نیز گفت: پایه‌های روابط ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران بر پایه‌های فرهنگی عمیقی استوار است.

محمود صادقی افزود: ایران نخستین کشوری است که استقلال و سیاست بی‌طرفانه ترکمنستان را در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی به‌رسمیت شناخت.

وی به‌دستور رئیس جمهور وقت ایران در دهه هفتاد شمسی، مبنی بر کمک به‌دولت تازه استقلال یافته و ملت ترکمنستان اشاره کرد و ادامه داد: در همین راستا راه آهن سرخس ـ تجن افتتاح شد.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به مسیر ریلی سه طرفه ایران ـ ترکمنستان ـ قزاقستان هم اشاره کرد و آن را زمینه‌ای برای گسترش روابط در بخش حمل‌ونقل دانست.

صادقی ادامه داد: سه معبر رسمی مرزی سرخس، لطف‌آباد و باجگیران هر روز شاهد تردد صدها کامیون از مبدأ ایران و ترکمنستان، ترکیه، قزاقستان و کشورهای آسیای میانه است و جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان قلب تپنده مسیر راه ابریشم هستند.

وی اظهار امیدواری کرد با همکاری بیشتر دو کشور موانع حمل‌و‌نقل بین ایران و کشورهای همسایه برطرف شود.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به تاریخچه روابط خوب اقتصادی دو کشور پس از استقلال ترکمنستان هم اشاره و اظهار کرد: در دهه 70 شمسی شرکت‌های مختلف فنی مهندسی و راه و ساختمان ایرانی با کشور ترکمنستان همکاری کردند.

صادقی به سفر سال جاری رئیس جمهور ایران به‌ترکمنستان هم اشاره و اظهار امیدواری کرد در بخش‌های اقتصادی و تجاری، حمل‌ونقل و انتقال مجرمین و محکومین اقدامات خوبی انجام شده که جای تشکر دارد.

وی افزود: مقامات جمهوری اسلامی ایران سعی کردند که مرزهای مشترک با ترکمنستان مرز صلح و دوستی باشد و تحکیم و تقویت این صلح و دوستی در مرزها با توجه به‌حضور بعضی گروه‌های خلافکار دخیل در ایجاد ناامنی مرزهای مشترک، وظیفه دستگاه دیپلماسی دو کشور است.

معاون دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور به پتانسیل‌های خوب گردشگری دو کشور اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت ترکمنستان هم به‌منظور توسعه صنعت گردشگری بین دو کشور تسهیلاتی به‌گردشگران ترکمنستانی اعطا کند تا زمینه‌های عمیق فرهنگی دو ملت از مسیر گردشگری تقویت شود.

گفتنی است؛ بیست و هفت سال پیش مقارن با در ۲۷ اکتبر سال ۱۹۹۱، ترکمنستان پس از نزدیک به ۷۰ سال که بخشی از اتحاد شوروی محسوب می‌شد، با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به‌عنوان جمهوری ترکمنستان اعلام کرد و مردم ترکمنستان همه ساله روزهای 27 الی 28 اکتبر را به‌عنوان روز ملی جشن می‌گیرند.
آخرین ویرایش: یکشنبه 6 آبان 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»