اندیشکده بین المللی فرهیخت 
  دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  درگاه مطالعات راهبردی رویکرد بین المللی شهر 
  www.farhikhtt.ir  

برترین های دیپلماسی ...

اهدای ده قلب طلایی در
آیین اختتامیه دومین کنگره بین المللی
«پزشکان قلب ایران و اروپا»
متشکل از پانصد تن از متخصصان داخلی و خارجی
مشهد - 14 تا 17 آذر 97 - بیمارستان رضوی

یکشنبه 13 آبان 1397 | بیش از یک میلیون متر مربع، زیربنای کل حرم رضوی است! رواق بسیار زیبا و تازه احداث دارالحجه هم با 7 هزار متر مربع مساحت، واقع در طبقه ی منهای یک، به دلیل نزدیکی به سرداب مقدس، بسیار مورد علاقه زوار داخلی و خارجی... | به قلم «عبدالرضا زرگری»

دوشنبه 16 مهر 1397 | نقدی بر یک خبر، هشتم مهرماه جاری، خبری بس عجیب و باورنکردنی، هرچند تیتر خبری چند رسانه شد، اما در هیاهوی افزایش افسارگسیخته ی ارز شوم - دلار سیاه - و الحاق کشور به کنوانسیون مبارزه با پولشویی و تأمین مالی ... | به قلم «عبدالرضا زرگری

چهارشنبه 11 مهر 1397 | عدم رعایت مطلوب اصول تشریفات روابط دیپلماتیک در دیدارهای مدیران دستگاه های اجرایی شهر و استان با مقامات عالی رتبه سیاسی و اجتماعی کشورها بویژه با سفرا و دیپلمات های ارشد سفارتخانه های خارجی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دوشنبه 12 شهریور 1397 | چرا متولیان گردشگری استان به طور مطلق می گویند سرمایه گذاری در حوزه تأسیسات گردشگری اشباع شده؟! در حالی که باید بگویند فقط در لایه میانی یعنی هتل های 4 و 5 ستاره اشباع شدیم، اما در لایه بالا یعنی ...| به قلم «عبدالرضا زرگری

دیپلماسی شهری / نشست شهردار منتخب و اعضای شورای شهر با سفرا و فعالان اقتصادی افغانستان، پاکستان، قزاقستان، گرجستان، تاجیکستان، ترکیه و نماینده آیسسکو در مشهد + گزارش تصویری

محمد رضا کلایی شهردار منتخب مشهد در نشست با جمعی از سفرا و فعالان اقتصادی خارجی؛ نقشه راه و زمینه های سرمایه گذاری اقتصادی در مشهد ظرف دو هفته تدوین شود/ پیشنهاد می کنم خیابانی در کشورهای سرمایه گذار به نام مشهد یا فردوسی نامگذاری شود. خوشبختانه اکنون در مشهد همه به یک بلوغ در زمینه سرمایه گذاری اقتصادی رسیده و عزم همکاری نیز در این زمینه وجود دارد.... | جمعه 9 آذر 1397

دیپلماسی ...

فرهنگی / مروارید: ۲۰ ناشر بین المللی به صورت مستقیم و ۸۰ نمایندگی ناشر خارجی در بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد حضور دارند

   |  چهارشنبه 7 آذر 1397
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی کتابخوانی باید از خانواده شروع شود، گفت: توسعه فرهنگی جامعه از طریق کتابخوانی شکل می گیرد. جعفر مروارید شامگاه ۶ آذر در برنامه اینستاگرامی لایو مشهد که در محل بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد برگزار شد با بیان اینه افتتاحیه این نمایشگاه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولین شهری و...
... مشارکت حداکثری نهادهای همکار برگزار شد و تا کنون استقبال مردم از این نمایشگاه کم نظیر بوده، گفت: دو بخش سرای اهل قلم و غرفه دوستداران کتاب از بخش های ویژه این نمایشگاه هستند که در سرای اهل قلم با حضور مهمان های ویژه نظریه پردازی و گفتگوی بین فرهنگی، جشن امضای کتاب و مفاهیم مرتبط با جهان اسلام شکل می گیرد همچنین در غرفه دوستداران کتاب هم آثار نویسنده ها با حضور دکتر یا حقی بررسی می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه در غرفه مکتب خانه که یک بخش نوستالژیک می باشد آثار کهن به زبان ساده برای جوانان گفته می شود، اظهار داشت: همزمان با برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد، پنجمین نمایشگاه رسانه های دیجیتال هم با حضور بیش از ۳۰ شرکت برگزار می شود.

وی با تاکید بر اینکه رویدادهای فرهنگی که در حال رخ دادن است نمایشگاه را از یک فروشگاه کتاب تبدیل به یک کلان رویداد فرهنگی تبدیل کرده، افزود: بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب بهانه ای است تا در هفته های دیگر شهروندان مشهدی کتابگردی، خرید و مطالعه کتاب را توسعه بدهند، ما در طی این هفته فضا را برای یکسال آماده می کنیم.

مروارید با بیان اینکه استقبال خوب شهروندان از این نمایشگاه به ناشران و مولفان کمک می کند تا آثار خود را عرضه کنند، ادامه داد:کمبود سرانه مطالعه یکی از آسیب های موجود است و انتظار از یک کشور با سابقه کهن فرهنگی و به خصوص منطقه خراسان که نام آوران فرهنگ و هنر دارد بسیار زیاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه امیدواریم فرزندان و جامعه ما خرید و خواندن کتاب را جرء امور زندگی خود قرار دهند، گفت:امیدواریم با طرح های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جریان انتقال دانش و مفاهیم از طریق کتاب بتواند در جامعه توسعه پیدا کند و جریان کتاب به نقش بین المللی مشهد کمک نماید.

 وی با تاکید بر اینکه ما باید فرهنگ مقاله نوشتن، تحقیق و گفتگو کردن را از مقاطع دبیرستان به دانش آموزان آموزش بدهیم، اظهارداشت: امروزه در فرهنگ خانوادگی تلویزیون جزء فرهنگ شده اما کتاب خواندن اینگونه نشده و متاسفانه هنوز کتابخوانی را در کتابخانه ها و شب امتحانات انجام می دهیم که در این راستا باید فرهنگسازی کتابخوانی را از خانواده ها شروع کنیم.

مروارید با بیان اینکه رسانه ها باید در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی فعال شوند و بخش هایی را به حوزه کتاب اختصاص دهند، گفت:برای ترویج فرهنگ کتابخوانی باید کتایخوانی های مدرن را مانند کافه کتاب توسعه بدهیم و تلاش کنیم تا مسئله کتاب را در کنار سایر ابزارهای فرهنگی قرار دهیم و در یک بستر سیاست های کلان را در حوزه فرهنگ کتابخوانی شکل بدهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در مصاحبه با شبکه اینترنتی امام رضا(ع) هم، افزود:بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد که همزمان شده با هفته وحدت در ۸۰۰ غرفه و با حضور ۷۰۰ ناشر برگزار می شود که ۲۰ ناشر بین المللی به صورت مستقیم و ۸۰ نمایندگی ناشر خارجی هم حضور دارند همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کتاب های چاپ شده در این حوزه عرضه می شود.

وی با اشاره به اینکه حضرت رضا(ع) امام گفتگو هستند و به ما آموختن گفتگو با دیگر ادیان باید بر پایه اخلاق منطق باشد، ادامه داد: ما به عنوان پیروان امام رضا(ع)موظف هستیم در مقام بیان معارف اسلامی صورت بندی زیباشناسانه ای داشته باشم.

مروارید با تاکید بر اینکه زیارت از یک تجربه مذهبی به یک تجربه فرهنگی توسعه پیدا کرده، افزود:در کنار لذت معنوی زیارت رویدادهای فرهنگی را هم پیرامون مضجع منور امام رضا(ع) شاهد هستیم، چتر زیارت تمامی سلایق و تنوع فرهنگی مذاهب مختلف را پوشش می دهد و بیستمین نمایشگاه بین المللی کتاب مشهد بستری است که می تواند این تنوع را زیر چتر امام رضا(ع) توسعه دهد.

خبرگزاری شبستان از مشهد
آخرین ویرایش: چهارشنبه 7 آذر 1397
  یادآوری: درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد؛ اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی ها» پررنگتر در این بخش متمایز خواهند شد. 2- این اطلاعات، تا تاریخ 27 مهر ماه 1397 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات: 4.212 اخبار 2.988   بین الملل 2.369   آسیا 2.083   برنامه های بین المللی/داخل و خارج 857   دیپلماسی اقتصادی 643   دیپلماسی زیارت و زائر رضوی 546   دیپلماسی دانشگاهی 545   افتخارات 501   دیپلماسی گردشگری 490   دیپلماسی علمی 400   اروپا 391   دیپلماسی فرهنگی 391   میهمان/میهمانان خارجی 382   جهان اسلام 372   دیپلماسی آموزشی 361   دیپلماسی دینی (مذهبی و قرآنی) 356   آیا می دانید که مشهد... 337   دانشگاه فردوسی مشهد 309   شهرداری مشهد 288   دیپلماسی نمایشگاهی 270   سرمایه گذاری 244   استانداری خراسان رضوی 226   آستان قدس رضوی 207   عراق 205   صادرات و واردات 204   پاکستان 198   تصاویر / گزارش های تصویری 189   هنری 180   استاندار 168   افغانستان 166   دیپلماسی ورزشی 163   دیپلماسی سیاسی 157   دیپلماسی عمومی و شهری 156   دیپلماسی سلامت، پزشکی و بهداشت 155   حمل و نقل هوایی، ریلی و زمینی 146   مشهد 2017 139   آفریقا 137   اجتماعی 130   نمایشگاه بین المللی مشهد 120   سفارت، سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول 118   سرمایه گذاری خارجی 104   پایتخت معنوی ایران 100   فرودگاه بین المللی مشهد 86   آمریکا 84   شهردار مشهد 80   قابل الگوگیری یا استفاده در مشهد 77عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی و رصد رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر
تا 30 مهرماه 97
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی و رسانه با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»