بازدید 15 تن از  روزنامه‌نگاران برجسته هندی   از بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی

دیدار  بزرگان طوایف کشور عراق   با حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی

تقدیر از موکب داران حسینی از  11 کشور جهان   در دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی

پیوستن شرکت هواپیمایی  تاجیک ایر   به مسیر جدید پروازی مشهد - دوشنبه


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  یک دهه   مستندنگار  رویکرد بین المللی شهر 
www.farhikhtt.ir  
رونق تولید

برترین های دیپلماسی

رونمایی از نشان بین المللــی
کرامت امام رضا علیه السلام

در حضور فعالان مذهبی از یازده کشور جهان در
حاشیه برپایی دومین گردهمایی بین المللی فعالان اربعین حسینی ، مشهد

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

| جمعه 30 فروردین 1398 در خبرها آمده بود که 11 و 12 تیرماه 98، بناست «نخستین کنفرانس بین المللی حقوق بشر آمریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری» با محوریت زوال و افول هژمونی آمریکا با مشارکت آستان قدس رضوی در «تهران و قم»! برگزار شود.| به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ برپایی سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با حضور چهار میهمان خارجی در مشهد + گزارش تصویری + فیلم

   |  جمعه 21 دی 1397
align=bottom
سومین پیش نشست تخصصی کنفرانس بین‌المللی تربیت دینی در ادیان ابراهیمی با موضوع «مبانی و مسائل مشترک ادیان در حوزه تعلیم و تربیت» با حضور اندیشمندان ایرانی و کاردینال‌‌های مسیحی از کشور فرانسه برگزار شد. حجت الاسلام سید محمود مرویان حسینی در این نشست که صبح امروز (پنجشنبه 1397/10/20) در بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن تبریک سال نو میلادی ...
...به میهمانان مسیحی به تشریح فعالیت‌های این بنیاد پرداخت و گفت: 34 سال از تأسیس بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی می‌گذرد و این مرکز پشتوانه تحقیقاتی و علمی بارگاه امام رضا(ع) است.
وی محصول سال‌ها تلاش این مرکز را انتشار قریب به 4 هزار طرح و اثر پژوهشی برشمرد و گفت: این آثار با موضوعات مطالعات قرآن، فقه و اصول، حدیث، اخلاق و تربیت اسلامی، سادات و مفاخر اسلامی، انقلاب و تمدن نوین اسلامی و احیا تراث اسلامی، چاپ و روانه بازار نشر شده است.
مرویان حسینی ادامه داد: این مرکز همچنین در خصوص تربیت اسلامی کودک، شیوه‌های اثر بخشی آموزه‌های دینی به نوجوانان، روش‌های مدیریت جوانان و کلان پروژه تربیت جنسی در گروه اخلاق و تربیت اسلامی در حال پژوهش است.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این مرکز در ترجمه آثار فاخر هم سابقه طولانی دارد؛ هر اثری که در زمینه مسیحیت در ایران منتشر شده باشد ما آن اثر را شناسایی کرده و کتاب‌شناسی و مقاله شناسی آن را منتشر کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه بنیاد پژوهش‌های اسلامی از هر ایده و اندیشه حکیمانه‌ای استقبال می‌کند، افزود: ما معتقدیم در دنیای امروز نظریه‌ها و مکاتب متعددی ارائه شده و امروز دنیا بیش از هر زمان نیازمند به پیام انبیای الهی است؛ از این رو باید بیش از گذشته با یکدیگر گفت‌و‌گوی دانشجویانه داشته باشیم؛ زیرا اسلام و مسیحیت در کنار هم بخش عظیمی از جهان دینی و معنوی را تشکیل می‌دهند. ما با تحقیق می‌گوییم رویکرد قرآن به مسیحیت مثبت است.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی افزود: ما در دوران هشت سال دفاع مقدس از سرزمینمان، شاهد بودیم که جوانان مسیحی همچون مسلمانان شجاعانه از سرزمین‌شان دفاع کردند و شهدای مسیحی همچون مسلمانان برای ما عزیز هستند.
وجود مشترکات دینی
وی با بیان اینکه مسلمانان و مسیحیان مشترکات فراوانی با هم دارند، اضافه کرد: ما در زمینه‌های توحید، معادباوری، اعتقاد به منجی، عقاید وحیانی، ایمان به انبیای الهی، تلاش برای پیوند بین دنیا و آخرت، نماز، عرفان و حرمت نهادن به مراکز مقدس با هم مشترک هستیم.
مرویان حسینی همچنین الحاد، خشونت بر عیله زنان، فروپاشی نظام خانواده و ... را از تهدیدهای مشترک بین مسلمانان و مسیحیان دانست و ابراز کرد: ما تنها در سلیقه‌ها و زبان با هم تفاوت داریم. ما می‌توانیم با توجه به مشترکاتی که داریم  همکاری‌های عملی با هم داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه اگر انبیای الهی نبودند، دنیای ما خشونت بارتر بود، گفت: رسالت تمام انبیای الهی هدایت و روشنگری است. همراهی ادیان الهی می‌تواند با تسهیل تربیت دینی رنج بشر را کم کند و با تربیت، ما را به سوی دنیایی زیباتر و آرامش بخش‌تر سوق دهد.
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ادامه داد: امام رضا(ع) دارای صفات بسیاری هستند که از این میان بیشتر به دو صفت عالم آل محمد(ص) و رأفت معروف هستند. نظریه‌های تعلیم و تربیت اعم از تربیت‌های، تعلیمی، رسمی، تصنعی، تقلیدی، ماشینی و مکانیکی و سکولار و.... هیچ کدام این دو صفت امام را تأمین نکرده‌اند.
وی افزود: عقلانیت انتخاب آزادانه انسان را فراهم می‌کند و رأفت، رحمت، عشق، احساس و نشاط را به روابط انسانی می‌بخشد این دو از برکات انبیای الهی هستند. ما معتقدیم تربیت دینی، تربیت تجربی است و نمونه‌های عملی را نشان می‌دهد. کتاب‌های مقدس انجیل و تورات و قرآن، انسان‌های والایی را در عرصه حیات بشر به عنوان اسوه‌های عملی به انسان امروز معرفی می‌کند.

آستان نیوزآخرین ویرایش: جمعه 21 دی 1397
Share
  یادآوری: درج رتبه  ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش  سرفصل ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً: 1- «دیپلماسی  ها» پررنگتر  در این بخش متمایز شده اند. 2- این اطلاعات، تا تاریخ هشتم تیرماه  1398 به روز شده است!

کل رویدادها و مناسبات:  4.980
  اخبار  3618     بین   الملل  2992     آسیا  2514     مراسم   بین المللی / داخل و خارج  1005     دیپلماسی دانشگاهی  730     دیپلماسی زیارت،   زائر/ امام رضا(ع)   712     دیپلماسی اقتصادی  698     افتخارات   / خبرخوش/ مفاخر  663     جهان   اسلام  648     دیپلماسی گردشگری  602     دیپلماسی علمی  596     میهمان   / میهمانان خارجی  588     اروپا  555     دیپلماسی دینی   (مذهبی و قرآنی)   531     دیپلماسیفرهنگی  508     دیپلماسی آموزشی  506     آیا   می دانید که مشهد/ آمارها  465     دانشگاه   فردوسی مشهد  424     شهرداری   مشهد  363     تصاویر   / گزارش های تصویری  356     آستان   قدس رضوی  352     دیپلماسی نمایشگاهی  303     استانداری   خراسان رضوی  280     عراق  274     سرمایه   گذاری داخلی  255     دیپلماسی شهری  245     پاکستان  243     جلسات،ملاقات،   بازدید، سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج  240     دیپلماسی سیاسی  238     دیپلماسی هنری    227     افغانستان  227     دیپلماسی ورزشی  223     صادرات   و واردات  220     دیپلماسی سلامت،   پزشکی و بهداشت  210     دیپلماسی عمومی   (حاکمیتی و ملی)192   استاندار  188     آفریقا  185     دیپلماسی اجتماعی  178     دیپلماسی حمل   و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)   161     سفارت،   سفیر، کاردار، رایزن، سرکنسول  161     مشهد   2017  139     ادامه ...
  نتایج رتبه بندی موضوعات:  تا 23 فروردین 98 | تا 9 اسفند 97 | تا 2 آذر 97 | تا 23 آذر 97
اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
8 تیرماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری » با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»