مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دینی:   دیدار تولیت آستان قدس رضوی با   دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان  در حرم مطهر رضوی

  دیپلماسی فرهنگی:   برپایی نخستین دوره  جشنواره بین المللی خوشنویسی   «یاس یاسین» با حضور 16 کشور جهان در مشهد

  دیپلماسی دینی:   مراسم تجلیل از   موکب داران افغانستانی   در حماسه راهپیمایی اربعین حسینی نجف تا کربلا در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - ۱۵ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی / تولیدات ۲۰ زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با ۱۵۰۰ مرکز فرهنگی جهان ‌

   |  شنبه 2 آذر 1398
align=bottom
مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: در مجموع تولیدات ما به ۹ زبان به صورت مکتوب برای مسلمانان و غیرمسلمانان و در فضای مجازی به ۲۰ زبان تولید می‌شود و تلاش کردیم در تهیه این محصولات همه گرایش‌ها و مذاهب را لحاظ کنیم. از آنجایی که بارگاه منور حضرت رضا(ع) جاذبه معنوی فراوانی برای همه مسلمانان و حتی غیرمسلمانان دارد، این آستان از ظرفیت بی‌بدیلی برخوردار است ...

سید محمدجواد هاشمی‌نژاد افزود: این استان، از ظرفیت بی بدلیلی برای تبدیل شدن به پایگاهی برای تقریب مذاهب اسلامی در سطح بین المللی برخوردار است و در چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره تلاش و همت خود را برای تحقق وحدت امت اسلامی و تقریب بین مذاهب مصروف داشته و به شکرانه الهی این تلاش‌ها از ثمرات ارزشمندی برخوردار بوده است.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در گفت‌وگویی که با خبرنگار تسنیم خراسان رضوی داشت، ضمن تبیین سیره تقریبی حضرت امام رضا(ع)، بر ضرورت و اهمیت تقریب مذاهب و بیان فعالیت‌های وحدت‌بخش و ظرفیت‌هایی که در آستان قدس رضوی وجود دارد، پرداخت. آنچه که در ادامه می‌خوانید نتیجه این گفت‌وگو است.

تسنیم: با توجه به اینکه اصطلاح تقریب مذاهب، از جمله واژگانی است که در دوره معاصر مطرح شده، آیا این اندیشه در سیره و نگاه اهل بیت(ع) به ویژه امام رضا(ع) وجود دارد؟

هاشمی نژاد: از همان روزهای نخست رحلت پیامبر اسلام(ص)، رسالت بزرگ امامان برای هدایت و ممانعت از ایجاد شکاف بین مسلمانان و کاستن آسیب‌های ناشی از آن آغاز شد و تمامی آنان در تلاش بودند تا با ارائه راهکارها و در پیش گرفتن رفتارهایی، وحدت و همزیستی را در درون امت اسلام ایجاد کنند. امام رضا(ع) نیز از جمله امامانی بودند که به تاسی از سیره اجداد بزرگوارشان نقش بسیار پر رنگ و اثربخشی در وحدت آفرینی میان مذاهب اسلامی داشتند و همواره با تاکید بر اتحاد، گفتگوهای سازنده‌ای با بزرگان سایر ادیان در مراسم و مناسک عبادی و اجتماعی انجام می‌دادند و درصدد بودند تا تقریب و همگرایی در میان امت اسلامی حفظ شود.

تسنیم: با توجه به اینکه حرم مطهر رضوی ظرفیت‌های علمی، فرهنگی و معنوی بسیاری دارد، چقدر توانسته از این قابلیت‌ها برای تقریب مذاهب اسلامی استفاده کند؟

هاشمی نژاد: حرم حضرت امام رضا(ع) به تأسی از منش امام رئوف(ع)، کانونی برای تبادلات علمی، تولید محتواهای فکری، اندیشه‌های گوناگون، تجمیع دیدگاه‌ها و تضارب آراء علمی است. این مکان مقدس در طول سال پذیرای میلیون‌ها مسلمان از سراسر دنیا با گرایش‌ها، دیدگاه‌ها و فرهنگ‌های مختلف است که در کنار آن نیز شاهد حضور صدها توریست‌ از 120 کشور جهان هستیم.

کاری که ما می‌توانیم انجام دهیم این است که در وهله نخست سخنان گرانبها و ناب ائمه اطهار(ع) و بن مایه‌های فکری آن‌ها را به مخاطبان خود انتقال دهیم و در گام بعدی به معرفی اشتراکات و همسانی‌ها در میان مذاهب اسلامی، بررسی مسائل و مشکلات مسلمانان و موضع‌گیرهای مشترک در برابر آن بپردازیم. ما این مسائل را از طریق تولید محصولات فرهنگی در قالب‌ها و بسترهای مختلف و همچنین برگزاری نشست‌های تخصصی به زبان‌های مختلف ارائه می‌دهیم.

تسنیم: این اقدامات چقدر توانسته در گسترش سیره تقریبی حضرت امام رضا(ع) کمک کند؟

هاشمی‌نژاد: ما تلاش کردیم در تولیدات خود سیره تقریبی ایشان در مورد مذاهب مختلف را بازگو کنیم. به عنوان مثال محصولی تولید کردیم برای مسیحیان که بیان کننده تمام سخنان ائمه اطهار(ع) پیرامون حضرت مسیح است. این تولیدات علاوه بر توزیع میان توریست‌ها برای مشترکان ما در سایر کشورها نیز ارسال می‌شود. همچنین نشست‌ها و دیدارهایی که با حضور اندیشمندان خارجی برگزار می‌شود به دنبال آن است تا به تبیین افکار و مناظرات امام رضا(ع) با سران و پیشوایان مذاهب گوناگون بپردازد.

تسنیم: محصولات مذکور به چه زبان‌هایی منتشر می‌شود؟

هاشمی نژاد: در مجموع تولیدات ما به 9 زبان به صورت مکتوب برای مسلمانان و غیرمسلمانان و در فضای مجازی به 20 زبان تولید می‌شود و تلاش کردیم در تهیه این محصولات همه گرایش‌ها و مذاهب را لحاظ کنیم. ما در حال حاضر با 1500 مرکز فرهنگی در سراسر جهان در ارتباط هستیم که به مناسبت‌های مختلف برای آن‌ها محصولات فرهنگی ارسال می‌کنیم.

تسنیم: در این نشست‌ها به چه مباحثی می‌پردازید؟

هاشمی نژاد: البته که هدف ما از این نشست‌ها تبادل آرا و نظرات پژوهشگران در خصوص زندگی و سیره ائمه اطهار(ع) به ویژه حضرت امام رضا(ع) است، اما در مناسبت‌های مختلف سعی شده به تحولات منطقه و موضوعات جهانی نیز پرداخته شود. در دو نشست اخیری که در حرم مطهر برگزار شد، ده‌ها نفر از اندیشمندان کشورهای سوئیس و آلمان حضور داشتند که با حضور این شخصیت‌ها به بحث و تبادل نظر در خصوص جایگاه حضرت مریم(ع) در قرآن و اسلام و حضرت مسیح(ع) پرداخته شد. این افراد تمایل زیادی داشتند تا پیرامون جایگاه زن در اسلام و حقوق زنان در ایران نیز بحث کنند که اساتید مطرح حوزه و دانشگاه به طور کامل به سوالات و شبهات آن‌ها در این درباره پاسخ دادند.

در طول سال با چه شخصیت‌های بین‌المللی دیدار و گفت‌وگو دارید؟ چقدر این دیدارها در اتحاد بین جوامع و فرق اسلامی موثر بوده است؟
تنوع شخصیت‌های بسیاری داشته‌ایم، از شخصیت‌های برجسته فرهنگی و علمی، دانشجویان مسلمان و غیرمسلمان، علمای کشورهای اسلامی و نخبگان علمی تا اقشار مختلف اداری جامعه. در این ملاقات‌ها موضوعات مختلف منطقه مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد، ضمن اینکه لازم است برای ادامه همکاری و ارتباطات بازخورد آنها نیز از این نشست‌ها مد نظر قرار گیرد که خوشبختانه رضایتمندی حداکثری در تمام این نشست‌ها حاصل شده است.
 
تسنیم: آیا توانسته اید در طول این سال‌ها به اهداف مورد نظر خود برسید؟

هاشمی نژاد: البته آنچه که ما انجام می‌دهیم با ظرفیت‌هایی که در حرم حضرت رضا(ع) موجود هست فاصله زیاد دارد، اما تلاش ما این است تا ندای وحدت گرایانه‌ جمهوری اسلامی ایران را در جهان طنین انداز کنیم؛ مواضع و چارچوب‌هایی که توسط حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری تبیین شده را مطرح کنیم.

بی تردید ظرفیت فرهنگی حرم مطهر بسیار بالاست به ویژه که آستان مقدس حضرت رضا(ع) دارای منابع غنی از تولیدات علمی است که عمده آن‌ها بعد از انقلاب تولید شده است. در مجموعه زائران غیر ایرانی سالانه صدها هزار جلد کتاب تولید می‌شود و در طول سال ده‌ها نفر از گوشه گوشه جهان این مکان را برای مسلمان شدن انتخاب می‌کنند و به دین مبین اسلام مشرف می‌شوند و اینها همه از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که پرچمدار دعوت نبوی به همگرایی و وحدت در همه‌ عرصه‌های حیات است.

تسنیم

تولیدات 20 زبانه ویژه زائران غیرایرانی بارگاه منور رضوی/ ارتباط ‌با 1500 مرکز فرهنگی جهان ‌
آخرین ویرایش: شنبه 2 آذر 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikhtساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو