مشهد در آئینه ی دیپلماسی های فعال هفته

  دیپلماسی دینی:   دیدار تولیت آستان قدس رضوی با   دبیر کل مجلس وحدت مسلمین پاکستان  در حرم مطهر رضوی

  دیپلماسی فرهنگی:   برپایی نخستین دوره  جشنواره بین المللی خوشنویسی   «یاس یاسین» با حضور 16 کشور جهان در مشهد

  دیپلماسی دینی:   مراسم تجلیل از   موکب داران افغانستانی   در حماسه راهپیمایی اربعین حسینی نجف تا کربلا در مشهد


  اندیشکده بین المللی فرهیخت 

  نخستین دیده بان توسعه روابط خارجی مشهد 
  11 سال   مستندنگاری  رویکرد بین المللی شهر 
دستاورد صدها خادم بین المللی گمنام رضوی در ۵ قاره

www.farhikhtt.ir
رونق تولید

  برترین های دیپلماسی

اجلاس بین المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری خراسان رضوی
با حضور 200 سرمایه گذار خارجی و ایرانیان خارج از کشور - ۱۵ تا ۱۷ اسفند ۱۳۹۸
اطلاعات بیشتر

پنجشنبه 31 مرداد 1398 | در خبرها آمده بود که بناست سوم تا پنجم شهریور 98، مشهد میزبان نخستین نمایشگاه اختصاصی ترکمنستان باشد، اما اطلاع رسانی رویداد به این مهمی و ارزشمندی، تنها 4 روز قبل، آن هم به صورت ناقص صورت می گیرد! چرا؟... | به قلم عبدالرضا زرگری

16 تیر 1398 | ورود واژگان لاتین از فرهنگ مغرب زمین به حریم «ادبیات فارسی»، رخداد تازه ای نیست و جای تعجب چندانی ندارد، اما ورود این واژه های نامأنوس به حوزه ی «ادبیات دینی» و اعتقادات و باورهای مذهبی قطعاً شایسته نیست، خاصه اگر این لغات بیگانه ...| به قلم عبدالرضا زرگری

6 تیر 1398 | شهریار آل شیخ، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری در خصوص برگزاری سومین همایش «گفت‌وگوهای انتقال تجربه» در مشهد، در حالی تحقق این آرزو را وعده داد که حتی یک میهمان غیرایرانی به این همایش دعوت نشده! ...| به قلم محمد منصف پور

جمعه 14 خرداد 1398 | امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان ... | به قلم عبدالرضا زرگری

دیپلماسی

دینی/ تقاضای ۷۱ کشور برای شرکت در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم مشهد

   |  سه شنبه 24 دی 1398
align=bottom
دولتی با اعلام برگزاری سی‌ و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم از ۲۲ تا ۲۶ فروردین ۹۹ در مشهد گفت: از ۷۱ کشور برای حضور در این رقابت‌ها تقاضا داشته‌ایم که نتایج ارزیابی آنها و تعداد راه‌یافتگان اواخر بهمن اعلام می‌شود. یکی از مهمترین و باسابقه ترین فعالیت های قرآنی جمهوری اسلامی ایران، مسابقات بین المللی قرآن کریم است که دوره سی و هفتم آن در فروردین ماه سال 99 برگزار می شود....
در بررسی آخرین اتفاقات و برنامه های این رویداد بزرگ بین المللی با «کریم دولتی»، دبیر ستاد این رقابت ها گفت وگویی داشته ایم که مشروح آن تقدیم حضورتان می شود:

 تقویم زمانی پیش بینی شده برای سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم چگونه پیش بینی شده و نحوه راهیابی شرکت کنندگان به این عرصه چیست؟

 سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در روزهای 22 تا 27 فروردین ماه سال 99 به میزبانی مشهد مقدس و آئین دیدار متسابقین با مقام معظم رهبری نیز 27 فروردین ماه برگزار می شود.

برخی موارد همان روال دوره های قبل است همچون انتخاب شرکت کننده ها که به دو شیوه کلی انجام می شود: نخست حضور نمایندگان کشورهایی که مسابقات سراسری و رسمی معتبر دارند که از آنها درخواست شده به طور مستقیم نماینده خودشان را اعزام کنند، این گروه شامل شش کشور می شود.

شیوه دیگر آنکه فراخوان عمومی از طریق سایت رسمی مسابقات اعلام و از همه سفارتخانه ها و رایزنی ها و دستگاه های فرهنگی جمهور اسلامی ایران در سایر کشورها درخواست شد تا نسبت به حضور چهره های برجسته در این رقابت ها اقدام کنند.

 این چهره ها با چه کیفیتی امکان حضور در مسابقات بین المللی قرآن را می یابند؟

ثبت نام و ارسال مشخصات شخصی همراه با نمونه تلاوت متقاضیان از طریق سایت مسابقات انجام شد، بعد از این، یک مرحله آزمون ورودی انجام می شود، بدین صورت که از طریق تماس تصویری صحت قرائت و محفوظات ارسالی ارزیابی می شود. نتیجه این مرحله آزمون ورودی، در اواخر بهمن مشخص می شود.

با توجه به اتمام زمان ثبت نام اولیه، از 71 کشور متقاضی شرکت داشته ایم که ممکن است در ارزیابی ها ریزش داشته باشیم و این تعداد کاهش یابد.

مرحله دوم در زمان برگزاری و در مشهد مقدس در دو مرحله مقدماتی و یک مرحله نهایی انجام می شود.

در سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم، برادران در رشته های قرائت تحقیق، ترتیل و حفظ کل، خواهران در رشته حفظ کل و نیز طلاب علوم دینی در رشته های قرائت تحقیق و ترتیل و حفظ کل با یکدیگر برای کسب رتبه های برتر رقابت می کنند.

البته دو رشته تفسیر و خطابه قرآنی هم برای طلاب علوم دینی پیش بینی شده که در صورت رسیدن تعداد متسابقین به نصاب، برگزار می شود.

مقرر است در دو بخش دانش آموزی و روشندلان، مسابقات بین المللی قرآن کریم به صورت دوسالانه برگزار شود، لذا در دوره سی و هفتم شاهد رقابت این دو گروه نخواهیم بود.

رشته ترتیل به سی و هفتمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در بخش برادران بر چه اساسی و با چه اهدافی انجام شده است؟

پیشنهاد افزایش رشته ترتیل به این رقابت ها از سال ها قبل مطرح شده بود اما هم سطوح را نمی دانستیم و هم اینکه افزودن رشته جدید نیازمند هزینه های مادی و معنوی است که باید به تبعات و جوانب آن نیز توجه شود.

امسال و برای دوره سی و هفتم این پیشنهاد دوباره مطرح و در شورای معین ستاد عالی مسابقات کارشناسی شد که در نهایت با برگزاری آزمایشی این رشته موافقت به عمل آمد، اگر نتیجه مطلوب باشد در سال های آتی به عنوان رشته مستقل ادامه می یابد.

نحوه انتخاب شرکت کنندگان (با توجه به آنکه نخستین دوره برگزاری رقابت ها در این رشته است)، بدین صورت است که از همه دارندگان درجه ممتاز ترتیل در مسابقات کشوری سازمان اوقاف و امور خیریه در پنج سال گذشته دعوت به عمل می آید تا در آزمون انتخابی که نیمه اول بهمن برگزار می شود، شرکت کنند، از این طریق نماینده منتخب جمهوری اسلامی مشخص می شود.

هیئت داوران چگونه انتخاب می شوند؟

اعضای هیئت داوران هنوز تعیین نشده اند، جلسات متعدد برگزار شده و امید است تا انتهای دی ماه به جمع بندی درباره اسامی داوران برسیم.

از طریق نهادهای رسمی کشورها و نیز نهادهای رسمی جمهوری اسلامی در دیگر کشورها و افراد مرتبط با چهره های جهانی در حال بررسی اطلاعات هستیم، امید است تا انتهای ماه جاری بتوانیم اسامی را نهایی کنیم.

 چرا میزبانی مسابقات به مشهد مقدس واگذار شد؟

 پیش از این، یک بار در سال 87 این اتفاق افتاده بود و مسابقات بین المللی قرآن کریم در مشهد مقدس برگزار شد، اما شاید آنطور که باید به ظرفیت های مشهد و آستان قدس توجه جدی نشد.

اصل اینکه مسابقات در شهری دیگر برگزار شود از سوی نماینده ولی فقیه پیشنهاد شد تا از سایر ظرفیت های کشوری نیز استفاده شود، امید است این تجربه پیش رو، راه برگزاری مسابقات بین المللی را در سنوات آتی در سایر استان ها هموار کند.

 آیا برنامه های جانبی مسابقات بین المللی قرآن کریم همچون همایش پژوهش های قرآنی و کرسی های تلاوت در مشهد مقدس برگزار می شوند؟

 آستان قدس رضوی همکاری خوبی دارد و بنابر رایزنی ها مقرر است تا همزمان با مسابقات بین المللی قرآن هم در شهرهای استان خراسان رضوی و هم در بسیاری از مراکز استان ها در کشور محافل قرآنی برگزار و از این طریق در همه کشور فضاسازی شود.

 
گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان

آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 دی 1398
Share
 یادآوری:  درج رتبه ای موضوعات و رویدادها و مناسبات بین المللی  مشهد از آن سو برای پژوهشگران و علاقه مندان رصد تعاملات روابط خارجی این کلان  شهر اهمیت دارد که با کلیک بر روی هر گزینه، تمامی پست هایی که مرتبط با آن موضوع  هستند، به ترتیب درج به نمایش در خواهند آمد اما نکته ی مهمتر، نمایش سرفصل  ها به ترتیب رتبه و فراوانی هر موضوع، است که خود حکایت از فعال یا نیمه  فعال و یا غیرفعال بودن آن حوزه دارد. ضمناً این اطلاعات، تا تاریخ 4 آبان ماه 1398 به روز شده است!
کل رویدادها و مناسبات:  5.242
  اخبار   3830     بین الملل     3121     آسیا   2676     مراسم بین   المللی / داخل و خارج    1027    دیپلماسی دانشگاهی   784     دیپلماسی  زیارت، زائر و امام رضا(ع)    779    جهان اسلام     742     دیپلماسی  اقتصادی    723     افتخارات/خبرخوش/مفاخر   707     دیپلماسی  علمی   661     دیپلماسی  گردشگری    643     میهمان/میهمانان خارجی     640     اروپا   611     دیپلماسی  دینی، مذهبی و قرآنی    604    دیپلماسی  آموزشی   568     دیپلماسی  فرهنگی   543     آیا می   دانید که مشهد/ آمارها    523    دانشگاه فردوسی   مشهد    463     آستان قدس   رضوی    408     تصاویر /   گزارش های تصویری    402     شهرداری مشهد     381     عراق   322     دیپلماسی  نمایشگاهی   313     جلسات،ملاقات، بازدید،   سفر، نمایشگاه/ داخل و خارج    306    استانداری خراسان   رضوی    295     دیپلماسی  عمومی (حاکمیتی)    266    دیپلماسی  شهری   261     افغانستان   260     پاکستان   258     سرمایه گذاری   داخلی    256     دیپلماسی  سیاسی   250     دیپلماسی  ورزشی   242     دیپلماسی  هنری    237     صادرات و   واردات    229     دیپلماسی  سلامت (پزشکی و بهداشتی)    228    آفریقا   195     دیپلماسی  اجتماعی    195     استاندار 190   /  دیپلماسی حمل و نقل (هوایی، ریلی و زمینی)    173    سفارت، سفیر،   کاردار، رایزن، سرکنسول    166    دوجانبه   147     مشهد 2017     139     نمایشگاه بین   المللی مشهد    139     سرمایه گذاری   خارجی    125     مسابقات، آزمونها،   برنامه ها، نشریات و... / داخل و خارج    116    سایر کشورها 116  عتبات عالیات، 115   ادامه ...اندیشکده بین المللی فرهیخت، دعوت به همکاری می نماید: از سطح اندیشه و پژوهش گرفته که مخاطب آن محققان، نویسندگان، اساتید مجرب دانشگاه، فضلای معظم حوزه، مدیران، کارشناسان و پیش کسوتان در رشته های مختلف، دانشجویان و دانش آموزان و در کل، تمامی دغدغه داران توسعه ی روابط خارجی مشهد با جهان پیرامون هستند، تا سطح اجرایی که شامل فعالان و کاربران ساده وب و علاقه مندان به درج محتوا در وبگاه اینترنتی اندیشکده است. توضیح بیشتر بخش اجرایی آن که، شدیداً نیازمند همکاری افتخاری آن دسته از آقایان و خانم های دلداده و سرسپرده به امام مهربانی ها حضرت امام رضا(ع) هستیم که حاضرند همچون پژوهشگران داخلی و خارجی این اندیشکده، به عشق آن امام همام، در شناسایی و رصد و نیز درج کلیه ی رویدادها و مناسبات بین المللی کلان شهر رضوی از منابع مختلف بویژه در بستر اینترنت به ما کمک کرده و حتی از طریق نصب یک اپلیکیشن ساده در گوشی همراه یا تبلت خود، نسبت به درج محتوا در وبگاه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت تمایل نویسنده یا تهیه کننده مطالب، نام وی به عنوان ارسال کننده در کلیه ی پست های منتشره به نمایش در خواهد آمد. برای ارتباط گیری با مدیر تارنما، از طریق سیستم پاسخگویی آنلاین می توانید اقدام فرمایید. مأجور باشید


عضویت در اندیشکده بین المللی فرهیخت
ارزیابی، رصد و پایش رویدادها، مناسبات بین المللی و روابط خارجی شهر امام مهربانی ها تا
4 آبات ماه 98
نمایه فعالان دیپلماسی علم، آموزش و فناوری، با اولویت «آینده پژوهی» و با محوریت «اقتصاد دانش»
نمایه فعالان دیپلماسی عمومی و شهری، اقتصادی، سیاسی، رسانه و ورزش با اولویت «ارتباطات» و با محوریت «اقتصاد شهر»
نمایه فعالان دیپلماسی فرهنگی و اجتماعی، هنری و نمایشگاهی با اولویت جامعه پویا و با محوریت   «اقتصاد فرهنگ»
نمایه فعالان دیپلماسی زیارت و خدمات گردشگری و سلامت با اولویت «تکریم زوار خارجی» و با محوریت «اقتصاد زائر»

مندرج در سرویس اشتراک ویدئو «آپارات» farhikhtساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو